News

News

CBA Senior Graduates Prepared to Start Something

May 9 2015 9:00 AM
CBA Senior Graduates Prepared to Start Something
The University of Nebraska–Lincoln College of Business Administration graduated 445 seniors, masters and doctoral students on Friday, May 8 and Saturday, May 9 at the Pinnacle Bank Arena. Five May graduates share their CBA experience and how they are prepared to Start Something in the business world.
  
Cameron Binder

Cameron Binder

Cameron Binder from Mequon, Wisconsin, graduated with degrees in economics and business administration. A member of the Curling Sport Club through Campus Recreation, he served as president of the club since his sophomore year and led them to become a national power after three consecutive top 15 finishes. He put his skills learned at CBA to work with the curling club in a variety of ways as he managed it like he would a business. He is weighing career options, which include earning a masters in educational administration, so he can work in the campus recreational field.
 
“My advice to incoming students is to keep an open mind when opportunities present themselves to you. I was able to put the skills I was learning in the classroom to use in a unique way through the curling club. I ran it like a small business because I had to recruit players, manage a budget and develop talent. These are skills that will help me as I decide which career path I want to go down,” Binder said.
 
Grant Gehlen

Grant Gehlen

Eagan, Minnesota, native Grant “Gus” Gehlen transferred to the university from St. Louis University and is a proud walk-on and captain of the men’s track and field team as a high jumper. This budding entrepreneur will take his business administration degree and jump into the business world after winning both the UNL New Venture and Global New Venture competitions at EntrepreneuringDays@UNL in April.
 
“I am looking forward to putting all my past experience and skills learned at CBA to work with my new business, Bongo Watersports,” Gehlen said. “I was encouraged by my professors to pitch my idea for a life jacket with a waterproof compartment for an electronic device and built in speakers at EntrepreneuringDays@UNL and I walked away with enough prize money to build a prototype. This will enable me to start my business and would not have been possible without the support and connections of the professors in CBA.”
 
Christina Guthmann

Christina Guthmann

Christina Guthmann from Omaha, Nebraska, will be a leadership development consultant with the national Kappa Delta sorority after she graduates. The international business major held several leadership positions while on campus including external vice president of ASUN in 2014-15, president of Kappa Delta sorority, a member of Mortar Board and she was in the 25th anniversary class for Nebraska at Oxford. 

“I wanted to make the most of my four years by investing in myself. I not only put time and effort into my classes, but I also selected co-curricular activities that also taught me life lessons. I loved my UNL experience, and I believe my time at CBA has prepared me well for my future,” Guthmann said.
 
Givens Price

Givens Price

Givens Price came to Nebraska from Houston, Texas at the age of 16 to play on the offensive line for the Nebraska Cornhuskers. With degrees in accounting and management in hand, he will complete his eligibility as a graduate student and feels he will be prepared to tackle the business world.
 
“I have been fortunate to be surrounded by great people while at Nebraska from the athletic department to the College of Business Administration,” Price said. “The knowledge I acquired at CBA paired with my participation in life skills events as a Husker will serve as a foundation and a starting point for my future. I’m looking forward to starting my graduate classes and having the opportunity to continue to build my network which will, in the long run, make me a better person.”
 
Brianne Steffensmeier

Brianne Steffensmeier

Brianne Steffensmeier came to the university from Bellevue, Nebraska, with the intent of getting the most out of her experience through campus involvement. The marketing and business administration double major was able to achieve this as a New Student Enrollment orientation leader, being the official CBA blogger for the Nebraska at Oxford program in 2014 and participating in case competitions, just to name a few. She plans to teach high school science in the Oklahoma City or Tulsa area with Teach for America.
 
“I took advantage of the plethora of CBA supported competitions such as the Union Pacific case competion and quick pitch competitions. They are incredible opportunities to network with other students, faculty and staff in CBA as well as with prominent business partners. It also tests your abilities as a business student in a real world context. I know these activities will help me in my future career,” Steffensmeier explained.

Doctor of Philosophy

Lei Huang, Lincoln, Business—Dissertation: Followers’ Constructive Voice and Leaders’ Reactions to Voice: A Self-Enhancement Perspective. Advised by Professor Fred Luthans.
Ashley Ann Tharayil, Flower Mound, TX, Economics—Dissertation: Essays on Financial Literacy and Financial Education. Advised by Professor William B. Walstad.
Jamie Frances Wagner, Omaha, Economics—Dissertation: An Analysis of the Effects of Financial Education on Financial Literacy and Financial Behaviors. Advised by Professor William Walstad.
 
Master of Business Administration
 
Austin Warren Abelbeck, Kansas City, MO —Business
Christopher William Alford, Omaha—Business
Christopher Alexander Aumueller, Bayreuth, Germany—Business
Ward Cameron Behlen, Elkhorn—Business
Jeremy David Bridges, Fremont—Business
David Tyler Brookes, Prince Frederick, MD —Business
Martha A. Bryant, Sandy, UT—Business
Steven Patrick Byrnes, Durango, CO —Business
Travis Dean Carlson, St. Edward—Business
Ann E. Collura, Lincoln—Business
Robert John Crawford, Medford, NJ —Business
Peter M. Croshaw, Chico, CA —Business
Michael F. Deily, Bellevue, WA —Business
Oscar Del Castillo Rodriguez, Lincoln—Business
Jennifer Lynne Delaney, Omaha—Business
Timothy J. Draftz, Atchison, KS —Business
Joseph Albert Fiedor, Excelsior, MN—Business
James Lawrence Garvin III, Lincoln—Business
Chuen Meng Goh, Lincoln—Business
Evin Ralph Hale, Lincoln—Business
Nicholas Ryan Hatfield, Lincoln—Business
Tianhua He, Lincoln—Business
Yanan He, Lincoln—Business
Stephen Jon Hoth, Omaha—Business
Robert Raymond Jackson, Chesapeake, VA —Business
Danielle Nicole Kinser, Lincoln—Business
William Thomas Madden, Omaha—Business
Jeffrey Allen Miller, East Haven, CT —Business
David L. Petersen, Freeport, IL —Business
Chaoping Qu, Lvliang, China—Business
Andrea B. Rohn, Lenexa, KS —Business
Patrick E. Smith, Lincoln—Business
Simran Kaur Sohi, Lincoln—Business
Carl Edward Vance, Ellicott City, MD —Business
Yi Wang, ShenYang, China—Business
Nathan Carl Wildauer, Grand Island—Business
Matthew Ryan Wilson, Tumwater, WA —Business
Benjamin Drew Woodburn, Lincoln—Business
Matthew Edward Wright, Columbus—Business
 
Master of Professional Accountancy
 
Tyler Axtell Carpenter, Park City, UT—Accountancy
Steven Gerard Getzfrid II, Omaha—Accountancy
Blake Allan Koster, Kearney—Accountancy
Charles Andrew Maurer, Omaha—Accountancy
Cheney Robert Neesen, Lincoln—Accountancy
Christine Helena Ochsner, Nelson—Accountancy
Oscar D. Orellana, Fremont—Accountancy
Jeffrey James Rosno, Lincoln—Accountancy
Amy Marie Schroeder, DeWitt—Accountancy
Alexander David Spanel, Lincoln—Accountancy
Joshua Thomas Willnerd, Hastings—Accountancy
Lauren Ashley Witt, Lincoln—Accountancy
 
Bachelor of Science in Business Administration
 
Emily Abbott, Ogallala
Aaron Jay Adams, Omaha
Michael Joseph Adler, Lincoln
Joshua Mohr Albright, Omaha
Brandon Luke Aldy, Omaha
Rikki Ray Allison, Lincoln
Mitchell James Amen, Omaha
Zane Patrick Aubert, Luverne, MN
Mikaela Jane Balfany, Lincoln
      (With High Distinction)
    (University Honors Program)
Jeffrey Michael Bantam, Alma
Daniel Alan Baquet, Lincoln
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Madison Lynne Barbee, Lincoln
      (With High Distinction)
    (University Honors Program)
Cale Andrew Barges, Omaha
Jesse David Bargstadt, Valley
Drew Charles Bartek, Lincoln
Chase Patrick Bassett, Hastings
          (With Distinction)
Scott Richard Bates, Omaha
Nicholas Paul Beiermann, Omaha
Alex Marcus Beller, Columbus
Britta Jenae Bergman, Loomis
      (With High Distinction)
Tess Karaline Bigando, Omaha
Cameron T.R. Binder, Thiensville, WI
Matthew Ryan Birkel, Omaha
 Cody Don Bodfield, Lincoln
      (With High Distinction)
Megan Elaine Bodnar, Omaha
Andrew James Bond, Omaha
Aaron Michael Bos, Columbus
Sheldon James Boschen, Lincoln
Amanda LaRue Brandenburgh, Raymond
          (With Distinction)
Alexander Douglas Braun, Lincoln
Peter Thomas Breunig, Wahoo
Beau Daniel Brink, Lincoln
Adam Michael Britten, Bellevue
Ali Marie Britzman, Brandon, SD
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Brandon Darren Broschat, Ralston
Melanie Elizabeth Bruha, Burwell
Christian Howard Bull, Lincoln
Nicholas Ryan Bunney, Colorado Springs, CO
Lynnea Elizabeth Bush, Alamo, CA
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
     (Jeffrey S. Raikes School)
Brian Joseph Byfield, Roeland Park, KS
Emily Ann Cady, Seward
Jennifer Lyn Carlson, Platte City, MO
Mitchell Vernon Cassels, Omaha
Lauren Michelle Catangui, Sioux Falls, SD
          (With Distinction)
Emily Sze Yin Chan, Subang Jaya, Malaysia
    (With Highest Distinction)
Alex Craig Chandler, Adams
Isaac Eduardo Chanes Echeverria, Lincoln
Emily Marie Chebuhar, Howells
    (With Highest Distinction)
Ling Chen, Lincoln
          (With Distinction)
Teng Sum Richard Chin, Sungai Buloh, Selangor, Malaysia
    (With Highest Distinction)
Sze Hua Chong, Kuala Lumpur, Malaysia
Pei Yin Chow, Johor Bahru, Malaysia
      (With High Distinction)
Halene Elizabeth Christensen, Lincoln
Christian Everette Cole, Otoe
Taylor Paul Collins, Wilber
Joseph Michael Condon, Lincoln
David Charles Cook, Lincoln
Adrian E. Corral, Schuyler
Jacob Tyler Cox, Omaha
Thomas Michael Craig, Omaha
 Marissa Lanae Curtiss, Lincoln
          (With Distinction)
    (University Honors Program)
James Thomas Danahay, Lincoln
Travis Michael Davidson, Lincoln
Tyler Allen DeGroff, Lincoln
William Calvin Dellinger II, Sidney
Matthew Reed DeLong, Yorktown, VA
Kyson Alex Denker, Norfolk
Patrick Cruise DeWald, Omaha
    (With Highest Distinction)
Joshua Timothy Discher, Wahoo
    (With Highest Distinction)
Brennan Bernard Joseph Downs, Evansville, IN
Robert John Duden III, Omaha
          (With Distinction)
William Patrick Duden, West Palm Beach, FL
Jasmine Antoinette Edison, Lincoln
Caitlin Ann Egan, Omaha
Kirstie Leigh Ehman, Temperance, MI
          (With Distinction)
Sean Thomas Endersbe, Eagan, MN
Kai Jian Eng, Muar, Malaysia
      (With High Distinction)
Noah Taejin Engler, Lincoln
Courtney Kathleen Faber, Lenexa, KS
Amanda Kathryn Farrow, Plattsmouth
Derek Alan Finken, Missouri Valley, IA
Keenan Alan Fischman, North Bend
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Aidan Todd Fleischer, Lincoln
Joseph Temple Fowler, Clarks
Mattie Leigh Fowler, Lincoln
      (With High Distinction)
Mitchell Alan Frantz, Omaha
Spencer Wayne Friesen, Bradshaw
Trenton John Fuller, Omaha
Kelly Anne Fynboh, Thief River Falls, MN
Alec William Gaggini, Omaha
Brandon Douglas Gallinat, Hillsboro, OR
Jaime Alejandro Galvan, Bridgeport
Dennis Garcia, Grand Island
Brette Denea Gebers, York
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Grant Phillip Gehlen, Eagan, MN
Maxwell Lee Geier, Omaha
Leo Joseph Genuchi, Lincoln
Christopher Allen German, Humphrey
      (With High Distinction)
David E. Germer, Omaha
Joseph Richard Gettemy, Lincoln
Colin J. Giff, Bellevue
Sara Patricia Gilg, Omaha
John Phillip Ross Glassman, Omaha
    (University Honors Program)
Guillermo Godfrey, Omaha
Caleb Jerome Godsil, Papillion
          (With Distinction)
Hadley Louis Golden, North Platte
Emma Jean Goninan, Lincoln
Kendall LaRon Gordon, Lincoln
Andrew Daniel Gospodarski, Lincoln
Caroline Elizabeth Gray, Kansas City, MO
Kylee Jo Gries, Paxton
Mallory Jordan Grieser, Lincoln
Colin Michael Grimes, Omaha
Tyler Christian Grubb, Omaha
Christina Lynn Guthmann, Omaha
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Paul Brandon Guyer, Lincoln
Yovita Halim, Pekanbaru, Indonesia
Joseph Matthew Hamata, La Vista
Kyle James Hammitt, Omaha
    (With Highest Distinction)
Chris Ryan Hansen, Lincoln
Matthew Scott Hansen, Ceresco
Jessica Lynn Hargens, Lincoln
Westen Bradley Harris, Stromsburg
Lyndsey Louise Harrold, Shawnee, KS
Brittany Ann Heaton, Lincoln
Derek Tyler Hemann, Greenwood, SC
Jonathan David Henderson, Ashland
Kai Hua Heng, Klang, Malaysia
Alana Therse Hernandez, Homewood, IL
Kyle Django Hertig, Scottsbluff
Brandi Jo Hoatson-Younghans, Lincoln
Kathryn Lee Holmes, McKinney, TX
    (With Highest Distinction)
Amanda Lauren Holtz, Cary, IL
      (With High Distinction)
Josiah Cornelius Hood, Bellevue
Mitchell Craig Horwart, Lincoln
Joseph John Howerter, Lincoln
Matthew James Hrdlicka, Omaha
Kaitlin Anne Hrouda, Norfolk
    (With Highest Distinction)
Wendy Ngoc Huynh, Lincoln
Skyler Theodore Jacobsen, Ainsworth
          (With Distinction)
Alissa Lonae Jangula, Dickinson, ND
    (With Highest Distinction)
Grant James Jeffres, Lincoln
      (With High Distinction)
Brooke Taylor Jensen, Hickman
Taylor David Jensen, Dunlap, IL
          (With Distinction)
Dianjun Jia, Lincoln
Kaitlin Suzanne Johnson, Omaha
Kayla Christine Johnson, Parker, CO
Anthony James Kampfe, Valley
    (With Highest Distinction)
Thomas Gallagher Kastner, Hamel, MN
Benjamin Joseph Kaup, Lincoln
      (With High Distinction)
Lea Marie Kayton, Seward
Rami Zaki Kayyem, Lincoln
Brandon Lee Keech, Lincoln
Michael Steven Kersten, Wahoo
Daehak Kim, Seoul, Republic of Korea
Jihyun Kim, Papillion
Emily Hannah Kirkwold, Sioux Falls, SD
Caleb Darrell Klatt, Columbus
Allison Marie Kleine, Omaha
          (With Distinction)
Kaleb Brent Koehn, Firth
Tong Shi Koh, Muar, Malaysia
Gean Zheng Kok, Seremban, Malaysia
          (With Distinction)
Weston Clay Kosch, Shelby
Vincent Chechevi Kouakou, Lincoln
Benjamin Pace Krantz, Centennial, CO
Jeffrey Michael Kroeger, Omaha
Dana Catherine Kucirek, Omaha
          (With Distinction)
Kaitlyn Rose Kudron, Lincoln
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Alexa Amariche Lahargoue, Olathe, KS
Jonathan Davis Lainson, Hastings
Tessa Jo Lane, Omaha
      (With High Distinction)
Sarah Lynn Larson, Lincoln
Shueu Qi Lau, Muar Johor, Malaysia
    (With Highest Distinction)
Xia Toong Lau, Kuantan, Malaysia
      (With High Distinction)
Hai Thanh Le, Lincoln
Heng Unn Lee, Tanjong Karang, Malaysia
Curtis John Leick, Fremont
Tanner Francis Leick, Geneva
Krista Michele Leighty, Omaha
          (With Distinction)
Michael Elgin Lemon, Omaha
Lauren Michelle Lentz, Waterloo
Yuze Li, Hangzhou, China
Yao Hong Lim, Puchong, Malaysia
Qin Fang Lin, Lincoln
Micah Keoni Lindblad, Lincoln
Michael Adam Lindgren, Hickman
Jordan Michael Linke, Scotia
          (With Distinction)
Jer Han Loo, Klang, Malaysia
Alejandra Nathalie Lopez, Lincoln
Ethan Allen Loseke, Lincoln
Zhi Cheng Low, Bandar Baru Ampang, Malaysia
    (With Highest Distinction)
Graham M. Luber, Lincoln
Matthew Ryan Lynch, Papillion
Matthew Augustus Madsen, Lincoln
Casey Elizabeth Magnus, Eagan, MN
          (With Distinction)
Dakota Neal Magrew, Ofallon, MO
Luke Alexander Maher, Omaha
Elizabeth Lea Maloley, Omaha
Zachary Ryan Malone, Waverly
Karen Lyn Manuharan, Kuantan, Malaysia
Carol Marie Marceau, Omaha
Daniel James Marty, Chesterfield, MO
Kiauna Brianne Mason, Lincoln
      (With High Distinction)
Jeremy Grant Masters, Lincoln
Carson James McCormick, South Bend
Shannon Ann McCoy, Lincoln
Kyle William Medcalf, Papillion
Katherine Marjorie Mellott, Fishers, IN
Michael Patrick Meyers, Omaha
James Bowie Millar, Parker, CO
Abbie Kay Milligan, Lincoln
Kevin Tyler Minish, Nicholson, GA
Troy Miskimins, Cheyenne, WY
Adam Scott Mongar, Wahoo
Torie Ann Monroe, Alamo, CA
Austin Cole Moore, Norfolk
Kelsey Marie Moore, Exeter
          (With Distinction)
    (University Honors Program)
Spencer Thomas Morris, Lincoln
Spencer W. Morrissey, Fremont
Andrew Joseph Moser, Hartington
Keaton Eldon Moss, Omaha
    (With Highest Distinction)
Melissa Nicole Mueller, Omaha
Erin Margaret Murray, Lincoln
Molly Rae Nelsen, Omaha
Alex Jay Nelson, Sioux Falls, SD
Landon Robert Nelson, Norfolk
Max Christian Nelson, Omaha
      (With High Distinction)
    (University Honors Program)
Cheryl-lyn Huei Yeen Ngoh, Kuala Lumpur, Malaysia
Nicholas William Niday, Fremont
          (With Distinction)
    (University Honors Program)
     (Jeffrey S. Raikes School)
Timothy Mark Nienhueser, Sidney
Jeanna Marie O’Brien, Valley
Tyler Thomas O’Connor, Grand Island
      (With High Distinction)
Stacy Ann Ohnemus, Lincoln
Kent Raymond Olson, Atkinson
Phillip Scott Oman, Lincoln
Kyja Kristine Omdahl, Lincoln
Jo El Ong, Penang, Malaysia
Katherine FuJie Page, Liberty, MO
          (With Distinction)
Theodore Joseph Pane, Lincoln
Tyler James Panko, Tekamah
Griffin James Parsley, Hampton
Tyler J Paskach, Omaha
Alyssa Gabrielle Pavlik, Crofton
          (With Distinction)
Natalie Christine Pavlish, Omaha
Brandon James Pechloff, Oakbrook Terrace, IL
Justin Tyler Peet, Lincoln
          (With Distinction)
Matthew Dean Peirce, Hastings
Michael Edward Peirce, Hastings
Haley Morgan Peitzmeier, Elkhorn
Adam Joseph Pelster, Kearney
Ryan James Peters, Overland Park, KS
Casey Ann Peterson, Norfolk
Joseph Dennis Peterson, Ceresco
Sarah Marie Petsche, Omaha
Michael Andrew Pfeifer, Eagan, MN
Adam Thomas Pfeiffer, Lincoln
John Pflug, Omaha
Oanh Kieu Pham, Lincoln
Rachel Renae Pillard, Lincoln
    (University Honors Program)
Daniel Lloyd Poppen, Omaha
Benjamin Lee Potter, Valparaiso
Kathryn Marie Powell, Valley
Givens Marvelous Price, Lincoln
Vanessa Lynn Protzman, Kearney
Mitchell Glenn Quaiver, Deer Park, IL
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Reid Kathryn Rauterkus, Omaha
    (With Highest Distinction)
Ashley Delia Reese, Gretna
Joshua Paul Reinertson, Gibbon
    (With Highest Distinction)
Christopher James Rempel, Fairbury
Joshua Austin Reno, West Des Moines, IA
Andrew Joseph Rerucha, Grand Island
Aaron Gregory Rice, Neligh
Joseph Carl Richert, Lincoln
Melody Anne Rickert, Lincoln
Kyle Robert Rieger, Columbus
Stephanie Marie Riley, Lincoln
Benjamin Manuel Rivera, Grand Island
Ronald Rivera, Omaha
James K. Robinson, Jr., Omaha
John Michael Roh, Omaha
Laleh Rohani, Lincoln
Alyssa Marie Roth, Lincoln
Lee Stanley Rousey, Georgetown, TX
Joseph Dale Roxburgh, Gretna
Matthew Ryan Ruiz, Papillion
Patrick Steven Ryan, Omaha
Gerardo Saldana, Jr., Crete
Hailie Marie Sample, Lincoln
Jonathan Carl Samson, Omaha
Gina Lynn Scarpello, Omaha
Bailey Jean Schlotfeld, Bennington
Kelsey Jill Schmidt, Fargo, ND
Luke Edward Schmidt, Lincoln
Brooke Elizabeth Schmitz, Owatonna, MN
    (With Highest Distinction)
Mara Rose Schwarting, Lincoln
Adam Martin Schwimmer, Lincoln
Austin Allen Scott, Geneva
Dylan LaVern Scow, Lincoln
Spencer Dean Secor, Omaha
Kolby Patrick Shanks, Lincoln
Zachary Steven Shanno, Kearney
Drew Thomas Sharp, Omaha
Schuyler James Sharp, Fullerton
Skylar Patrick Shaw, Omaha
Robert Anthony Sherrill, Lincoln
Casandra Rae Siefkes, Lincoln
Michaela Jo Silhasek, Byron, MN
Kaitlin Elizabeth Slattery, Lincoln
Grace Noel Smetter, Seward
    (With Highest Distinction)
Adam Christian Smith, Carroll, IA
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Spencer Thomas Smith, Scottsbluff
    (With Highest Distinction)
Tanner John Smith, Omaha
Alex Maurice Sokolowski, Naperville, IL
Yafeng Song, Lincoln
Mew Yeong Soo, Petaling Jaya, Malaysia
    (With Highest Distinction)
Ronald Perry Sorensen, Lincoln
Kallie Marie Speltz, St Joseph, MO
Cody William Spilker, Malcolm
Tyler Wayne Staab, Grand Island
Brianne Nicole Steffensmeier, Bellevue
Jessica Marie Stobbe, Omaha
Danielle Therese Stopp, Lincoln
Adam Lamar Stowe, Omaha
Austin John Stubbs, Basehor, KS
          (With Distinction)
Joseph Devon Sughroue, Lincoln
Brooke Rene Sullivan, Lincoln
    (With Highest Distinction)
Brittany Vee Sunderman, Omaha
Jiatai Tang, Lincoln
          (With Distinction)
Andrew Mark Tasler, Lincoln
Kayla Marie Thege, Seward
          (With Distinction)
Madison Marie Thompson, Omaha
Derek Alan Tiggelaar, Sioux Falls, SD
    (University Honors Program)
     (Jeffrey S. Raikes School)
Zachary James Tobey, Lincoln
Nathan Eugene Tomjack, Wahoo
Ivan Xin-Ren Tong, Klang, Malaysia
Senad Topalovic, Lincoln
      (With High Distinction)
Okasate Traore, Lincoln
Paige Amelia Travis, Lincoln
Nicholas Edward Trout, Omaha
Aimee Carr Trumbull, Scottsbluff
Aaron Ming-Tak Tsui, Lincoln
Alana Lynn Tucker, Lincoln
    (With Highest Distinction)
Katlyn Elizabeth Tyler, Lincoln
Andrea Rose Uher, Mitchell, SD
    (University Honors Program)
     (Jeffrey S. Raikes School)
Ronald Izaak Van Donk, North Platte
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Reese Anthony van Dyck, Maple Plain, MN
Jay Andrew Vranicar, Kansas City, MO
Thao Thi Thanh Vu, Lincoln
    (With Highest Distinction)
Benjamin Michael Walk, Allen, TX
Jeffrey James Walker, Lincoln
Charlee Marie Wallesen, Bridgeport
Rayne Thomas Walton, Olathe, KS
Boya Wan, Lincoln
Guoyu Wang, Lincoln
Shensheng Wang, Lincoln
Tianjian Wang, Jining, China
Tong Wang, Lincoln
Matthew Patrick Ward, Lincoln
Alyssa Marie Watson, Benedict
Noah Samuel Watson, Norfolk
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Linshu Wei, Shijiazhuang, China
Adam Thomas Werner, Grand Island
Paige Elisa Werner, Chambers
Gabrielle Marie Westergard, Omaha
Colleen Lynn White, Lincoln
Benjamin David Wilkinson, Omaha
Sara Jane Wilmes, Creighton
Kiefer Chisholm Wilson, Fremont
Taylor Pence Wilson, North Augusta, SC
Jacob William Winfrey, Hastings
          (With Distinction)
Corey Allen Winston, Long Beach, CA
Erik Lloyd Witt, Overland Park, KS
Joselyn Ariel Wojtalewicz, Omaha
Taylor Marie Wold-Fontaine, Plymouth, MN
Jamie Rae Wood, Ogallala
Brittany Ann Wordekemper, La Vista
Paige Marie Worster, Lincoln
Tyler James Wright, Lincoln
Chase Allen Wurdeman, Seward
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Yufei Xu, Lincoln
Wenhao Yan, Lincoln
Boni Yang, Omaha
Xiaoyao Yang, Lincoln
Yang Yang, Lincoln
Chai Sing Yap, Ampang, Malaysia
Michael Keith Yoder, Lincoln
Jialu Yu, Xi’an, China
Haopeng Yuan, Lincoln
          (With Distinction)
Stacie Lynn Zetocha, Weston
    (With Highest Distinction)
Xiaofan Zhai, Lincoln
Junlin Zhang, Hangzhou, China
Yaqiao Zhang, Lincoln
Brandon Lee Zimmerman, Lincoln
Angela Sue Zoucha, Lincoln
 
 

CBA Senior Graduates Prepared to Start Something

May 9 2015 9:00 AM
CBA Senior Graduates Prepared to Start Something
The University of Nebraska–Lincoln College of Business Administration graduated 445 seniors, masters and doctoral students on Friday, May 8 and Saturday, May 9 at the Pinnacle Bank Arena. Five May graduates share their CBA experience and how they are prepared to Start Something in the business world.
  
Cameron Binder

Cameron Binder

Cameron Binder from Mequon, Wisconsin, graduated with degrees in economics and business administration. A member of the Curling Sport Club through Campus Recreation, he served as president of the club since his sophomore year and led them to become a national power after three consecutive top 15 finishes. He put his skills learned at CBA to work with the curling club in a variety of ways as he managed it like he would a business. He is weighing career options, which include earning a masters in educational administration, so he can work in the campus recreational field.
 
“My advice to incoming students is to keep an open mind when opportunities present themselves to you. I was able to put the skills I was learning in the classroom to use in a unique way through the curling club. I ran it like a small business because I had to recruit players, manage a budget and develop talent. These are skills that will help me as I decide which career path I want to go down,” Binder said.
 
Grant Gehlen

Grant Gehlen

Eagan, Minnesota, native Grant “Gus” Gehlen transferred to the university from St. Louis University and is a proud walk-on and captain of the men’s track and field team as a high jumper. This budding entrepreneur will take his business administration degree and jump into the business world after winning both the UNL New Venture and Global New Venture competitions at EntrepreneuringDays@UNL in April.
 
“I am looking forward to putting all my past experience and skills learned at CBA to work with my new business, Bongo Watersports,” Gehlen said. “I was encouraged by my professors to pitch my idea for a life jacket with a waterproof compartment for an electronic device and built in speakers at EntrepreneuringDays@UNL and I walked away with enough prize money to build a prototype. This will enable me to start my business and would not have been possible without the support and connections of the professors in CBA.”
 
Christina Guthmann

Christina Guthmann

Christina Guthmann from Omaha, Nebraska, will be a leadership development consultant with the national Kappa Delta sorority after she graduates. The international business major held several leadership positions while on campus including external vice president of ASUN in 2014-15, president of Kappa Delta sorority, a member of Mortar Board and she was in the 25th anniversary class for Nebraska at Oxford. 

“I wanted to make the most of my four years by investing in myself. I not only put time and effort into my classes, but I also selected co-curricular activities that also taught me life lessons. I loved my UNL experience, and I believe my time at CBA has prepared me well for my future,” Guthmann said.
 
Givens Price

Givens Price

Givens Price came to Nebraska from Houston, Texas at the age of 16 to play on the offensive line for the Nebraska Cornhuskers. With degrees in accounting and management in hand, he will complete his eligibility as a graduate student and feels he will be prepared to tackle the business world.
 
“I have been fortunate to be surrounded by great people while at Nebraska from the athletic department to the College of Business Administration,” Price said. “The knowledge I acquired at CBA paired with my participation in life skills events as a Husker will serve as a foundation and a starting point for my future. I’m looking forward to starting my graduate classes and having the opportunity to continue to build my network which will, in the long run, make me a better person.”
 
Brianne Steffensmeier

Brianne Steffensmeier

Brianne Steffensmeier came to the university from Bellevue, Nebraska, with the intent of getting the most out of her experience through campus involvement. The marketing and business administration double major was able to achieve this as a New Student Enrollment orientation leader, being the official CBA blogger for the Nebraska at Oxford program in 2014 and participating in case competitions, just to name a few. She plans to teach high school science in the Oklahoma City or Tulsa area with Teach for America.
 
“I took advantage of the plethora of CBA supported competitions such as the Union Pacific case competion and quick pitch competitions. They are incredible opportunities to network with other students, faculty and staff in CBA as well as with prominent business partners. It also tests your abilities as a business student in a real world context. I know these activities will help me in my future career,” Steffensmeier explained.

Doctor of Philosophy

Lei Huang, Lincoln, Business—Dissertation: Followers’ Constructive Voice and Leaders’ Reactions to Voice: A Self-Enhancement Perspective. Advised by Professor Fred Luthans.
Ashley Ann Tharayil, Flower Mound, TX, Economics—Dissertation: Essays on Financial Literacy and Financial Education. Advised by Professor William B. Walstad.
Jamie Frances Wagner, Omaha, Economics—Dissertation: An Analysis of the Effects of Financial Education on Financial Literacy and Financial Behaviors. Advised by Professor William Walstad.
 
Master of Business Administration
 
Austin Warren Abelbeck, Kansas City, MO —Business
Christopher William Alford, Omaha—Business
Christopher Alexander Aumueller, Bayreuth, Germany—Business
Ward Cameron Behlen, Elkhorn—Business
Jeremy David Bridges, Fremont—Business
David Tyler Brookes, Prince Frederick, MD —Business
Martha A. Bryant, Sandy, UT—Business
Steven Patrick Byrnes, Durango, CO —Business
Travis Dean Carlson, St. Edward—Business
Ann E. Collura, Lincoln—Business
Robert John Crawford, Medford, NJ —Business
Peter M. Croshaw, Chico, CA —Business
Michael F. Deily, Bellevue, WA —Business
Oscar Del Castillo Rodriguez, Lincoln—Business
Jennifer Lynne Delaney, Omaha—Business
Timothy J. Draftz, Atchison, KS —Business
Joseph Albert Fiedor, Excelsior, MN—Business
James Lawrence Garvin III, Lincoln—Business
Chuen Meng Goh, Lincoln—Business
Evin Ralph Hale, Lincoln—Business
Nicholas Ryan Hatfield, Lincoln—Business
Tianhua He, Lincoln—Business
Yanan He, Lincoln—Business
Stephen Jon Hoth, Omaha—Business
Robert Raymond Jackson, Chesapeake, VA —Business
Danielle Nicole Kinser, Lincoln—Business
William Thomas Madden, Omaha—Business
Jeffrey Allen Miller, East Haven, CT —Business
David L. Petersen, Freeport, IL —Business
Chaoping Qu, Lvliang, China—Business
Andrea B. Rohn, Lenexa, KS —Business
Patrick E. Smith, Lincoln—Business
Simran Kaur Sohi, Lincoln—Business
Carl Edward Vance, Ellicott City, MD —Business
Yi Wang, ShenYang, China—Business
Nathan Carl Wildauer, Grand Island—Business
Matthew Ryan Wilson, Tumwater, WA —Business
Benjamin Drew Woodburn, Lincoln—Business
Matthew Edward Wright, Columbus—Business
 
Master of Professional Accountancy
 
Tyler Axtell Carpenter, Park City, UT—Accountancy
Steven Gerard Getzfrid II, Omaha—Accountancy
Blake Allan Koster, Kearney—Accountancy
Charles Andrew Maurer, Omaha—Accountancy
Cheney Robert Neesen, Lincoln—Accountancy
Christine Helena Ochsner, Nelson—Accountancy
Oscar D. Orellana, Fremont—Accountancy
Jeffrey James Rosno, Lincoln—Accountancy
Amy Marie Schroeder, DeWitt—Accountancy
Alexander David Spanel, Lincoln—Accountancy
Joshua Thomas Willnerd, Hastings—Accountancy
Lauren Ashley Witt, Lincoln—Accountancy
 
Bachelor of Science in Business Administration
 
Emily Abbott, Ogallala
Aaron Jay Adams, Omaha
Michael Joseph Adler, Lincoln
Joshua Mohr Albright, Omaha
Brandon Luke Aldy, Omaha
Rikki Ray Allison, Lincoln
Mitchell James Amen, Omaha
Zane Patrick Aubert, Luverne, MN
Mikaela Jane Balfany, Lincoln
      (With High Distinction)
    (University Honors Program)
Jeffrey Michael Bantam, Alma
Daniel Alan Baquet, Lincoln
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Madison Lynne Barbee, Lincoln
      (With High Distinction)
    (University Honors Program)
Cale Andrew Barges, Omaha
Jesse David Bargstadt, Valley
Drew Charles Bartek, Lincoln
Chase Patrick Bassett, Hastings
          (With Distinction)
Scott Richard Bates, Omaha
Nicholas Paul Beiermann, Omaha
Alex Marcus Beller, Columbus
Britta Jenae Bergman, Loomis
      (With High Distinction)
Tess Karaline Bigando, Omaha
Cameron T.R. Binder, Thiensville, WI
Matthew Ryan Birkel, Omaha
 Cody Don Bodfield, Lincoln
      (With High Distinction)
Megan Elaine Bodnar, Omaha
Andrew James Bond, Omaha
Aaron Michael Bos, Columbus
Sheldon James Boschen, Lincoln
Amanda LaRue Brandenburgh, Raymond
          (With Distinction)
Alexander Douglas Braun, Lincoln
Peter Thomas Breunig, Wahoo
Beau Daniel Brink, Lincoln
Adam Michael Britten, Bellevue
Ali Marie Britzman, Brandon, SD
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Brandon Darren Broschat, Ralston
Melanie Elizabeth Bruha, Burwell
Christian Howard Bull, Lincoln
Nicholas Ryan Bunney, Colorado Springs, CO
Lynnea Elizabeth Bush, Alamo, CA
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
     (Jeffrey S. Raikes School)
Brian Joseph Byfield, Roeland Park, KS
Emily Ann Cady, Seward
Jennifer Lyn Carlson, Platte City, MO
Mitchell Vernon Cassels, Omaha
Lauren Michelle Catangui, Sioux Falls, SD
          (With Distinction)
Emily Sze Yin Chan, Subang Jaya, Malaysia
    (With Highest Distinction)
Alex Craig Chandler, Adams
Isaac Eduardo Chanes Echeverria, Lincoln
Emily Marie Chebuhar, Howells
    (With Highest Distinction)
Ling Chen, Lincoln
          (With Distinction)
Teng Sum Richard Chin, Sungai Buloh, Selangor, Malaysia
    (With Highest Distinction)
Sze Hua Chong, Kuala Lumpur, Malaysia
Pei Yin Chow, Johor Bahru, Malaysia
      (With High Distinction)
Halene Elizabeth Christensen, Lincoln
Christian Everette Cole, Otoe
Taylor Paul Collins, Wilber
Joseph Michael Condon, Lincoln
David Charles Cook, Lincoln
Adrian E. Corral, Schuyler
Jacob Tyler Cox, Omaha
Thomas Michael Craig, Omaha
 Marissa Lanae Curtiss, Lincoln
          (With Distinction)
    (University Honors Program)
James Thomas Danahay, Lincoln
Travis Michael Davidson, Lincoln
Tyler Allen DeGroff, Lincoln
William Calvin Dellinger II, Sidney
Matthew Reed DeLong, Yorktown, VA
Kyson Alex Denker, Norfolk
Patrick Cruise DeWald, Omaha
    (With Highest Distinction)
Joshua Timothy Discher, Wahoo
    (With Highest Distinction)
Brennan Bernard Joseph Downs, Evansville, IN
Robert John Duden III, Omaha
          (With Distinction)
William Patrick Duden, West Palm Beach, FL
Jasmine Antoinette Edison, Lincoln
Caitlin Ann Egan, Omaha
Kirstie Leigh Ehman, Temperance, MI
          (With Distinction)
Sean Thomas Endersbe, Eagan, MN
Kai Jian Eng, Muar, Malaysia
      (With High Distinction)
Noah Taejin Engler, Lincoln
Courtney Kathleen Faber, Lenexa, KS
Amanda Kathryn Farrow, Plattsmouth
Derek Alan Finken, Missouri Valley, IA
Keenan Alan Fischman, North Bend
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Aidan Todd Fleischer, Lincoln
Joseph Temple Fowler, Clarks
Mattie Leigh Fowler, Lincoln
      (With High Distinction)
Mitchell Alan Frantz, Omaha
Spencer Wayne Friesen, Bradshaw
Trenton John Fuller, Omaha
Kelly Anne Fynboh, Thief River Falls, MN
Alec William Gaggini, Omaha
Brandon Douglas Gallinat, Hillsboro, OR
Jaime Alejandro Galvan, Bridgeport
Dennis Garcia, Grand Island
Brette Denea Gebers, York
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Grant Phillip Gehlen, Eagan, MN
Maxwell Lee Geier, Omaha
Leo Joseph Genuchi, Lincoln
Christopher Allen German, Humphrey
      (With High Distinction)
David E. Germer, Omaha
Joseph Richard Gettemy, Lincoln
Colin J. Giff, Bellevue
Sara Patricia Gilg, Omaha
John Phillip Ross Glassman, Omaha
    (University Honors Program)
Guillermo Godfrey, Omaha
Caleb Jerome Godsil, Papillion
          (With Distinction)
Hadley Louis Golden, North Platte
Emma Jean Goninan, Lincoln
Kendall LaRon Gordon, Lincoln
Andrew Daniel Gospodarski, Lincoln
Caroline Elizabeth Gray, Kansas City, MO
Kylee Jo Gries, Paxton
Mallory Jordan Grieser, Lincoln
Colin Michael Grimes, Omaha
Tyler Christian Grubb, Omaha
Christina Lynn Guthmann, Omaha
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Paul Brandon Guyer, Lincoln
Yovita Halim, Pekanbaru, Indonesia
Joseph Matthew Hamata, La Vista
Kyle James Hammitt, Omaha
    (With Highest Distinction)
Chris Ryan Hansen, Lincoln
Matthew Scott Hansen, Ceresco
Jessica Lynn Hargens, Lincoln
Westen Bradley Harris, Stromsburg
Lyndsey Louise Harrold, Shawnee, KS
Brittany Ann Heaton, Lincoln
Derek Tyler Hemann, Greenwood, SC
Jonathan David Henderson, Ashland
Kai Hua Heng, Klang, Malaysia
Alana Therse Hernandez, Homewood, IL
Kyle Django Hertig, Scottsbluff
Brandi Jo Hoatson-Younghans, Lincoln
Kathryn Lee Holmes, McKinney, TX
    (With Highest Distinction)
Amanda Lauren Holtz, Cary, IL
      (With High Distinction)
Josiah Cornelius Hood, Bellevue
Mitchell Craig Horwart, Lincoln
Joseph John Howerter, Lincoln
Matthew James Hrdlicka, Omaha
Kaitlin Anne Hrouda, Norfolk
    (With Highest Distinction)
Wendy Ngoc Huynh, Lincoln
Skyler Theodore Jacobsen, Ainsworth
          (With Distinction)
Alissa Lonae Jangula, Dickinson, ND
    (With Highest Distinction)
Grant James Jeffres, Lincoln
      (With High Distinction)
Brooke Taylor Jensen, Hickman
Taylor David Jensen, Dunlap, IL
          (With Distinction)
Dianjun Jia, Lincoln
Kaitlin Suzanne Johnson, Omaha
Kayla Christine Johnson, Parker, CO
Anthony James Kampfe, Valley
    (With Highest Distinction)
Thomas Gallagher Kastner, Hamel, MN
Benjamin Joseph Kaup, Lincoln
      (With High Distinction)
Lea Marie Kayton, Seward
Rami Zaki Kayyem, Lincoln
Brandon Lee Keech, Lincoln
Michael Steven Kersten, Wahoo
Daehak Kim, Seoul, Republic of Korea
Jihyun Kim, Papillion
Emily Hannah Kirkwold, Sioux Falls, SD
Caleb Darrell Klatt, Columbus
Allison Marie Kleine, Omaha
          (With Distinction)
Kaleb Brent Koehn, Firth
Tong Shi Koh, Muar, Malaysia
Gean Zheng Kok, Seremban, Malaysia
          (With Distinction)
Weston Clay Kosch, Shelby
Vincent Chechevi Kouakou, Lincoln
Benjamin Pace Krantz, Centennial, CO
Jeffrey Michael Kroeger, Omaha
Dana Catherine Kucirek, Omaha
          (With Distinction)
Kaitlyn Rose Kudron, Lincoln
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Alexa Amariche Lahargoue, Olathe, KS
Jonathan Davis Lainson, Hastings
Tessa Jo Lane, Omaha
      (With High Distinction)
Sarah Lynn Larson, Lincoln
Shueu Qi Lau, Muar Johor, Malaysia
    (With Highest Distinction)
Xia Toong Lau, Kuantan, Malaysia
      (With High Distinction)
Hai Thanh Le, Lincoln
Heng Unn Lee, Tanjong Karang, Malaysia
Curtis John Leick, Fremont
Tanner Francis Leick, Geneva
Krista Michele Leighty, Omaha
          (With Distinction)
Michael Elgin Lemon, Omaha
Lauren Michelle Lentz, Waterloo
Yuze Li, Hangzhou, China
Yao Hong Lim, Puchong, Malaysia
Qin Fang Lin, Lincoln
Micah Keoni Lindblad, Lincoln
Michael Adam Lindgren, Hickman
Jordan Michael Linke, Scotia
          (With Distinction)
Jer Han Loo, Klang, Malaysia
Alejandra Nathalie Lopez, Lincoln
Ethan Allen Loseke, Lincoln
Zhi Cheng Low, Bandar Baru Ampang, Malaysia
    (With Highest Distinction)
Graham M. Luber, Lincoln
Matthew Ryan Lynch, Papillion
Matthew Augustus Madsen, Lincoln
Casey Elizabeth Magnus, Eagan, MN
          (With Distinction)
Dakota Neal Magrew, Ofallon, MO
Luke Alexander Maher, Omaha
Elizabeth Lea Maloley, Omaha
Zachary Ryan Malone, Waverly
Karen Lyn Manuharan, Kuantan, Malaysia
Carol Marie Marceau, Omaha
Daniel James Marty, Chesterfield, MO
Kiauna Brianne Mason, Lincoln
      (With High Distinction)
Jeremy Grant Masters, Lincoln
Carson James McCormick, South Bend
Shannon Ann McCoy, Lincoln
Kyle William Medcalf, Papillion
Katherine Marjorie Mellott, Fishers, IN
Michael Patrick Meyers, Omaha
James Bowie Millar, Parker, CO
Abbie Kay Milligan, Lincoln
Kevin Tyler Minish, Nicholson, GA
Troy Miskimins, Cheyenne, WY
Adam Scott Mongar, Wahoo
Torie Ann Monroe, Alamo, CA
Austin Cole Moore, Norfolk
Kelsey Marie Moore, Exeter
          (With Distinction)
    (University Honors Program)
Spencer Thomas Morris, Lincoln
Spencer W. Morrissey, Fremont
Andrew Joseph Moser, Hartington
Keaton Eldon Moss, Omaha
    (With Highest Distinction)
Melissa Nicole Mueller, Omaha
Erin Margaret Murray, Lincoln
Molly Rae Nelsen, Omaha
Alex Jay Nelson, Sioux Falls, SD
Landon Robert Nelson, Norfolk
Max Christian Nelson, Omaha
      (With High Distinction)
    (University Honors Program)
Cheryl-lyn Huei Yeen Ngoh, Kuala Lumpur, Malaysia
Nicholas William Niday, Fremont
          (With Distinction)
    (University Honors Program)
     (Jeffrey S. Raikes School)
Timothy Mark Nienhueser, Sidney
Jeanna Marie O’Brien, Valley
Tyler Thomas O’Connor, Grand Island
      (With High Distinction)
Stacy Ann Ohnemus, Lincoln
Kent Raymond Olson, Atkinson
Phillip Scott Oman, Lincoln
Kyja Kristine Omdahl, Lincoln
Jo El Ong, Penang, Malaysia
Katherine FuJie Page, Liberty, MO
          (With Distinction)
Theodore Joseph Pane, Lincoln
Tyler James Panko, Tekamah
Griffin James Parsley, Hampton
Tyler J Paskach, Omaha
Alyssa Gabrielle Pavlik, Crofton
          (With Distinction)
Natalie Christine Pavlish, Omaha
Brandon James Pechloff, Oakbrook Terrace, IL
Justin Tyler Peet, Lincoln
          (With Distinction)
Matthew Dean Peirce, Hastings
Michael Edward Peirce, Hastings
Haley Morgan Peitzmeier, Elkhorn
Adam Joseph Pelster, Kearney
Ryan James Peters, Overland Park, KS
Casey Ann Peterson, Norfolk
Joseph Dennis Peterson, Ceresco
Sarah Marie Petsche, Omaha
Michael Andrew Pfeifer, Eagan, MN
Adam Thomas Pfeiffer, Lincoln
John Pflug, Omaha
Oanh Kieu Pham, Lincoln
Rachel Renae Pillard, Lincoln
    (University Honors Program)
Daniel Lloyd Poppen, Omaha
Benjamin Lee Potter, Valparaiso
Kathryn Marie Powell, Valley
Givens Marvelous Price, Lincoln
Vanessa Lynn Protzman, Kearney
Mitchell Glenn Quaiver, Deer Park, IL
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Reid Kathryn Rauterkus, Omaha
    (With Highest Distinction)
Ashley Delia Reese, Gretna
Joshua Paul Reinertson, Gibbon
    (With Highest Distinction)
Christopher James Rempel, Fairbury
Joshua Austin Reno, West Des Moines, IA
Andrew Joseph Rerucha, Grand Island
Aaron Gregory Rice, Neligh
Joseph Carl Richert, Lincoln
Melody Anne Rickert, Lincoln
Kyle Robert Rieger, Columbus
Stephanie Marie Riley, Lincoln
Benjamin Manuel Rivera, Grand Island
Ronald Rivera, Omaha
James K. Robinson, Jr., Omaha
John Michael Roh, Omaha
Laleh Rohani, Lincoln
Alyssa Marie Roth, Lincoln
Lee Stanley Rousey, Georgetown, TX
Joseph Dale Roxburgh, Gretna
Matthew Ryan Ruiz, Papillion
Patrick Steven Ryan, Omaha
Gerardo Saldana, Jr., Crete
Hailie Marie Sample, Lincoln
Jonathan Carl Samson, Omaha
Gina Lynn Scarpello, Omaha
Bailey Jean Schlotfeld, Bennington
Kelsey Jill Schmidt, Fargo, ND
Luke Edward Schmidt, Lincoln
Brooke Elizabeth Schmitz, Owatonna, MN
    (With Highest Distinction)
Mara Rose Schwarting, Lincoln
Adam Martin Schwimmer, Lincoln
Austin Allen Scott, Geneva
Dylan LaVern Scow, Lincoln
Spencer Dean Secor, Omaha
Kolby Patrick Shanks, Lincoln
Zachary Steven Shanno, Kearney
Drew Thomas Sharp, Omaha
Schuyler James Sharp, Fullerton
Skylar Patrick Shaw, Omaha
Robert Anthony Sherrill, Lincoln
Casandra Rae Siefkes, Lincoln
Michaela Jo Silhasek, Byron, MN
Kaitlin Elizabeth Slattery, Lincoln
Grace Noel Smetter, Seward
    (With Highest Distinction)
Adam Christian Smith, Carroll, IA
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Spencer Thomas Smith, Scottsbluff
    (With Highest Distinction)
Tanner John Smith, Omaha
Alex Maurice Sokolowski, Naperville, IL
Yafeng Song, Lincoln
Mew Yeong Soo, Petaling Jaya, Malaysia
    (With Highest Distinction)
Ronald Perry Sorensen, Lincoln
Kallie Marie Speltz, St Joseph, MO
Cody William Spilker, Malcolm
Tyler Wayne Staab, Grand Island
Brianne Nicole Steffensmeier, Bellevue
Jessica Marie Stobbe, Omaha
Danielle Therese Stopp, Lincoln
Adam Lamar Stowe, Omaha
Austin John Stubbs, Basehor, KS
          (With Distinction)
Joseph Devon Sughroue, Lincoln
Brooke Rene Sullivan, Lincoln
    (With Highest Distinction)
Brittany Vee Sunderman, Omaha
Jiatai Tang, Lincoln
          (With Distinction)
Andrew Mark Tasler, Lincoln
Kayla Marie Thege, Seward
          (With Distinction)
Madison Marie Thompson, Omaha
Derek Alan Tiggelaar, Sioux Falls, SD
    (University Honors Program)
     (Jeffrey S. Raikes School)
Zachary James Tobey, Lincoln
Nathan Eugene Tomjack, Wahoo
Ivan Xin-Ren Tong, Klang, Malaysia
Senad Topalovic, Lincoln
      (With High Distinction)
Okasate Traore, Lincoln
Paige Amelia Travis, Lincoln
Nicholas Edward Trout, Omaha
Aimee Carr Trumbull, Scottsbluff
Aaron Ming-Tak Tsui, Lincoln
Alana Lynn Tucker, Lincoln
    (With Highest Distinction)
Katlyn Elizabeth Tyler, Lincoln
Andrea Rose Uher, Mitchell, SD
    (University Honors Program)
     (Jeffrey S. Raikes School)
Ronald Izaak Van Donk, North Platte
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Reese Anthony van Dyck, Maple Plain, MN
Jay Andrew Vranicar, Kansas City, MO
Thao Thi Thanh Vu, Lincoln
    (With Highest Distinction)
Benjamin Michael Walk, Allen, TX
Jeffrey James Walker, Lincoln
Charlee Marie Wallesen, Bridgeport
Rayne Thomas Walton, Olathe, KS
Boya Wan, Lincoln
Guoyu Wang, Lincoln
Shensheng Wang, Lincoln
Tianjian Wang, Jining, China
Tong Wang, Lincoln
Matthew Patrick Ward, Lincoln
Alyssa Marie Watson, Benedict
Noah Samuel Watson, Norfolk
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Linshu Wei, Shijiazhuang, China
Adam Thomas Werner, Grand Island
Paige Elisa Werner, Chambers
Gabrielle Marie Westergard, Omaha
Colleen Lynn White, Lincoln
Benjamin David Wilkinson, Omaha
Sara Jane Wilmes, Creighton
Kiefer Chisholm Wilson, Fremont
Taylor Pence Wilson, North Augusta, SC
Jacob William Winfrey, Hastings
          (With Distinction)
Corey Allen Winston, Long Beach, CA
Erik Lloyd Witt, Overland Park, KS
Joselyn Ariel Wojtalewicz, Omaha
Taylor Marie Wold-Fontaine, Plymouth, MN
Jamie Rae Wood, Ogallala
Brittany Ann Wordekemper, La Vista
Paige Marie Worster, Lincoln
Tyler James Wright, Lincoln
Chase Allen Wurdeman, Seward
    (With Highest Distinction)
    (University Honors Program)
Yufei Xu, Lincoln
Wenhao Yan, Lincoln
Boni Yang, Omaha
Xiaoyao Yang, Lincoln
Yang Yang, Lincoln
Chai Sing Yap, Ampang, Malaysia
Michael Keith Yoder, Lincoln
Jialu Yu, Xi’an, China
Haopeng Yuan, Lincoln
          (With Distinction)
Stacie Lynn Zetocha, Weston
    (With Highest Distinction)
Xiaofan Zhai, Lincoln
Junlin Zhang, Hangzhou, China
Yaqiao Zhang, Lincoln
Brandon Lee Zimmerman, Lincoln
Angela Sue Zoucha, Lincoln