News

News

More Than 500 Students Receive Business Degrees

May 7 2016 1:00 PM
More Than 500 Students Receive Business Degrees
The University of Nebraska–Lincoln College of Business Administration graduated more than 500 seniors, masters and doctoral students on Friday, May 6, and Saturday, May 7, in ceremonies at the Pinnacle Bank Arena. Three undergraduates and one graduate student shared their experiences at CBA and how they plan to Start Something after graduation.

Aakriti Agrawal
Aakriti Agrawal
Aakriti Agrawal from Pune, India, graduates with degrees in actuarial science and finance. Agrawal has been involved on campus as president of Cultural Ambassadors, an active member of the Malaysian Student Association and participated as a member of the UNL Ethics Bowl team. She also served as a mentor for the CBA DREAMBIG Academy, a CBA international student academic advisor and a New Student Enrollment leader.

“From my first day in CBA, everyone here helped me stay on track and prepare me for the future,” Agrawal said. “My classes have been stimulating, and I really loved Enterprise Risk Management with Dr. Yijia Lin because it helped me think about business risks integrated across the whole company. I loved her passion for the field and how she made class really interesting with case studies and fun examples.”

Kevin Thor
Kevin Thor
Stanton, Nebraska, native Kevin Thor graduates with degrees in management and communication studies. He is involved in Omicron Delta Kappa honors society and served as the national secretary for Phi Beta Lambda, the collegiate level of Future Business Leaders of America (FBLA). Through that position, he represented the national association through campus visits and recruitment events, and met with senators and congressmen on Capitol Hill to promote career and technical student organizations.

“I’ve loved being part of the community on campus,” Thor said. “CBA has supported me in every endeavor, and I look forward to the opportunities I have after graduation thanks to the connections I’ve made here.”

He will move to Dallas, Texas, immediately following graduation to intern at Southwest Airlines. In August, he will begin a ten-month stint working as a Fulbright English Teaching Assistant in Vietnam.

Nicci Poehling
Nicci Poehling
Nicci Poehling from Overland Park, Kansas, graduates Saturday with a degree in marketing. Poehling appreciates her time in Kappa Kappa Gamma sorority where she made connections for her internship at Northwestern Mutual. She also participated in a career expedition to Washington D.C. hosted by Career Services at CBA.

“There are an overwhelming amount of activities and organizations you can get involved in on campus, but eventually you’ll find what you are really passionate about,” she said. “It might take time, but you have to trust you will end up where you need to be.”

After graduation, Poehling will work full-time as a financial representative at Northwestern Mutual. She looks forward to staying in Lincoln, thanks to the connections she has made here at UNL.

Matt McNally
Matt McNally
Matt McNally from Norfolk, Nebraska, graduates Friday with a master’s degree in business with a specialization in intercollegiate athletics administration (MAIAA). McNally is a part of the inaugural cohort of students in the college’s MAIAA program, which blends classroom instruction and relevant, real-world experience with University of Nebraska Department of Athletics. Matt completed his graduate assistantship with the Huskers Event Management Department and was also involved in Sigma Phi Epsilon Fraternity, Young Americans for Liberty, Huskers against Hunger and more.

“The best thing about being a Husker is the support from the entire community,” he said. “It goes from the top down. Everyone cares about people and truly want to see their friends, co-workers and colleagues succeed.”

Below is a list of all CBA graduates for the spring 2016 semester:

Doctor of Philosophy

Matthew M. Bjornsen, Lincoln; Business—Dissertation: Multidimensional Financial Statement Comparability. Advised by Professor David B. Smith.
 
Trevor Tinashe Shonhiwa, Chitungwiza, Zimbabwe; Business—Dissertation: Two Essays on the Foreign Corrupt Practices Act: Empirical Examinations of Auditor Risk Assessment and Subsequent Internal Governance Changes. Advised by Professor David B. Smith.
 
Tiffany Jo Westfall, Lincoln; Business—Dissertation: Voluntary Internal Control Weakness Disclosures in Initial Public Offerings: Determinants and Subsequent Financial Quality. Advised by Professor Thomas C. Omer.

Master of Business Administration
 
Preston Adam Afrank, Lincoln—Business
Annette Ireyuwa Amadin, Cincinnati, OH—Business
Kaitlin Suzanne Anderson, Omaha—Business
David Jeremy Aparicio, Edwards AFB, CA—Business
Jacob Lawrence Birch, Lincoln—Business
James Brinker, Saint Louis, MO—Business
Pavani Chennapragada, Frisco, TX—Business
Hwee Jin Chuang, Singapore—Business
Lonnie Scott Clabaugh, San Pedro, CA—Business
Jason Jay Cruise, Lincoln—Business
Courtney M. Diegel, Lincoln—Business
Thaddeus Joshua Edgerton, Lincoln—Business
David Edward Fuxa, Omaha—Business
Brenda Hertzel, Lincoln—Business
Yihang Hu, Xi’an, China—Business
Thomas Quincy Hyde, Minot, ND—Business
Tucker Jesse Johnson, Lincoln—Business
Ranjan Karki, Brookings, SD—Business
Weishu Kong, Xi’an, China—Business
Katie Lind, Harrisburg, SD—Business
Yixuan Liu, LuAn, China—Business
Justin Walter McLellan, Niceville, FL—Business
Scott Alexander Michaelis, Shaker Heights, OH—Business
Nathaniel Lucas Myers, Grand Island—Business
Jeremy Jordan Neilson, Holdrege—Business
Michael Owen, Middleton, WI—Business
Yesenia Hayme Pelaez Lobato, Lincoln—Business
Ryan Jon Propst, Wamego, KS—Business
Ryan Joseph Pryor, Lincoln—Business
Weston Michael Rathje, Wailuku, HI—Business
Michael James Riordan, Lincoln—Business
Peter Joseph Scheyer, Chicago, IL—Business
Benjamin J. Shield, Lincoln—Business
James Patrick Shields, Omaha—Business
Heather Jo Stutzman, San Diego, CA—Business
Shiyuan Tang, Lincoln—Business
Kevin Michael Trimmer, Milwaukee, WI—Business
Daniel D. Wagner, Prospect, KY—Business
John Andrew Waldron, Wylie, TX—Business
Logan Drew Watley, Elkhorn—Business
Ryan C. Willett, Lincoln—Business
Wanlu Wu, Lincoln—Business
 
Master of Professional Accountancy
 
Armando Manuel Becerril Sierra, York—Accountancy
John M. Boulay, Omaha—Accountancy
Rachel Margaret Bruch, Omaha—Accountancy
Chase Bernard Dudzinski, Omaha—Accountancy
Sebastian Florczyk, Friedrichsdorf, Germany—Accountancy
Tyler Christian Grubb, Omaha—Accountancy
Jeremy Dean Hagan, Madrid—Accountancy
Benjamin Michael Hoeft, Omaha—Accountancy
Andrew Joseph Madsen, Omaha—Accountancy
Lindsay Ann McElhose, Columbus—Accountancy
Bobbi Jean Millwood, Lincoln—Accountancy
Allison Christine Nebbia, Waterloo—Accountancy
Sara Elizabeth Novotny, Lincoln—Accountancy
Givens Marvelous Price, Lincoln—Accountancy
Nicole Elizabeth Timmerman, Norfolk—Accountancy
Jueqiong Wang, Taiyuan, China—Accountancy
Nan Wang, Hohhot, China—Accountancy
Jing Wu, Lezhi, China—Accountancy
Hanyan Yun, Jingzhou, China—Accountancy

Master of Arts in Business Administration with a Specialization in Athletic Administration
 
Kevin Ashmos, Lincoln
Jenna Bender, Omaha
Alex Duff, Lincoln
Matthew Henry, Lincoln
Matthew McNally, Lincoln
Benjamin Wheeler, Lincoln
Cameron Wilson, Lincoln

Bachelor of Science in Business Administration

Kylie Jean Abbenhaus, Bloomfield
Mallory Jane Ackerman, Omaha
Aakriti Agrawal, Lincoln
Travis John Ahrens, Wahoo
Mark Thomas Alexander, Clive, IA
Christopher Ronald Ames, Omaha
        (With High Distinction)
     (University Honors Program)
Miles Steven Anderson, Concord
Kelsey Marie Appleby, O’Neill
       (With Highest Distinction)
Heidi Lynn Asche, Grand Forks, ND
Nathaniel Taylor Ash, Lincoln
Logan Dean Auffert, Falls City
Jorin Michelle Augustine, Des Moines, IA
Yang Bai, Lincoln
Jeremiah Spencer Bair, Culbertson
Jessica Aryn Baker, Lincoln
            (With Distinction)
Ricardo Alfonso Baltodano Gonzalez, Lincoln
            (With Distinction)
Xinyu Bao, Lincoln
            (With Distinction)
Leah Genevieve Barber, Waterloo
Steven Rolland Bartz, Lincoln
Aidan Edward Bass, Lincoln
Adam Bateman, Bellevue
Luiz Guilherme Battonyai, Cleveland, TN
Theresa Marie Beach, Dakota City
Hailey Nicole Bedore, Omaha
Ryan Dean Behling, Lincoln
Stephen Charles Bell, Lincoln
            (With Distinction)
Jacob David Bender, Lincoln
Elliott James Benson, East Rochester, NY
Tanner Nicholas Bessmer, Norfolk
Kady Jae Billam, Savoy, IL
Erin Ann Bivens, Lincoln
Brett Madden Blackwell, Ponte Vedra Beach, FL
Kaitlin Jean Blasing, Excelsior, MN
Tao Bo, Xi’an, China
            (With Distinction)
Kane Zhan Boon, Kelana Jaya Petaling, Malaysia
Derek Alan Boumstein, Oregon, WI
Kathleen Teresa Boylen, Monument, CO
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Melissa Rose Braun, Omaha
Cameron David Brei, Juniata
Kyle William Breitinger, Inver Grove Heights, MN
Cody James Broder, Papillion
Laura Elizabeth Brown, Omaha
Shelby Jo Brown, Utica
Jacob Michael Bruyette, Papillion
Austin Jakob Bryan, Denver, CO
Alicia Lindsey Bucci, Lincoln
Megan Lauren Bucher, Omaha
Melissa Joy Bucknall, Rapid City, SD
       (With Highest Distinction)
Nicholas William Burianek, Arlington
Angela Regina Burns, Lincoln
Hayden Lee Byers, Cass Lake, MN
Hayden Charles Byrd, Bennington
Amanda Sue Calvert, Lincoln
Lance W. Cameron, Lincoln
April Lynn Campbell, Bellevue
Jinping Cao, Yongcheng, China
            (With Distinction)
Emily Elizabeth Carder, Albion
            (With Distinction)
Sek Bin Chan, Mentakab,, Malaysia
Asher Erik Chester, Garden City, KS
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Amy Michelle Chin, Columbus
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
Wen Fei Chow, Kuala Lumpur, Malaysia
Abby Sue Christensen, Brandon, SD
Thomas John Chvala, O'Neill
Cole Roger Chvatal, Malmo
Alexander David Clauson, Bellevue
Connor Jeffrey Cochran, Ashland
Madison Brooks Coleman, Omaha
        (With High Distinction)
Alexandra Marie Combs, Plymouth, MN
Bailey Sue Cox, Waverly
Dylan Joseph Craig, Omaha
Andrew John Cramer, Elkhorn
Jack Gregory Crawford, Omaha
Madison Paige Crispin, Omaha
Andrew Jordan Cross, Bloomington, MN
Claire Nicole Crossgrove, Lincoln
Clark Franklin Cunningham, Scottsdale, AZ
Hai Ngoc Dao, Lincoln
Jacob Daniel Dean, Red Wing, MN
Cassandra Jo Deeg, Hugo, MN
Dylan James DeRoin, Elkhorn
Christopher Robert Deuel, Norfolk
        (With High Distinction)
Evan Matthew Dexter, Lincoln
Mark William Dittman, Lincoln
Troy Weston Dixon, Nebraska City
Mitchell Peter Doeden, Warren, MI
Andrew Michael Drazdys, Omaha
David Douglas Dudney, Omaha
Colin Blair Dudzinski, Omaha
Max Perez Duggan, Lincoln
Joseph Carson Dunklau, Wayne
Kelly Lynn Dunn, Winfield, IL
Spencer Thomas Dunn, Lincoln
Daxton Paul Dworak, Omaha
Travis Christian Eakins, Omaha
Dominique Ari’Anne Edwards, Omaha
Darian Elisa Eikenhorst, Lincoln
Emily Kayla Eitzen, Lincoln
Haley Kennedy Elsome, Omaha
Cody Daniel Elwood, Verdigre
David Steven Engel, Cary, IL
       (With Highest Distinction)
Skyler Jacob Epperson, Holland
McKenzie Shea Erks, Omaha
Joshua Lee Esterling, Omaha
Marcus Joy Fairhead, Merriman
Peidong Fan, Lincoln
Daniel Lawes Farrar, Parker, CO
Chester Ken Farrow III, Lincoln
Cynthia L. Fatula, Camp Hill, PA
       (With Highest Distinction)
Andrew James Fehr, Omaha
Ryan James Fehr, Columbus
Christopher John Felde, Marengo, IL
            (With Distinction)
Bruce Conrad Fells, Palmyra
Amanda Rachel Fevurly, Lawrence, KS
Keith William Finn, Lincoln
John Brittin Fordham, Lincoln
John Paul Franco, Omaha
Brandon Austin Franklin, Aurora, IL
Garret James Frei, Occoquan, VA
Brian James Friedenbach, Le Mars, IA
            (With Distinction)
Michael Flanagan Friend, Papillion
Amanda Dolores Fritsch, Lincoln
Gideon Lee Fuchs, Ellis, KS
Ryan Thomas Furne, Omaha
Allison Ann Gaines, Overland Park, KS
Madeline Kaye Galucia, Wentzville, MO
Shanshan Gao, Lincoln
Dustin James Garrett, Lincoln
James Kenneth Gaspar, Sioux Falls, SD
Samuel James Gemar, Lincoln
            (With Distinction)
     (University Honors Program)
Casey Cheyenne Gieseking, Columbus
       (With Highest Distinction)
Christopher Mikel Gillum, Lincoln
Robert Jay Giraud, Norfolk
Dillon Philip Glause, Palmer
Andrew Raymond Godwin, Omaha
Mitchell James Goering, Syracuse
Chase Neff Gorham, Lincoln
        (With High Distinction)
Paxton Avery Graham, Plattsmouth
Zacary Tyler Granfield, Lincoln
Shayna RaAnn Grier, Alma
Melanie Linn Griess, Lincoln
Molly Kaye Gruener, Phillips
Marisa Kaitlyn Halfmann, Tucson, AZ
     (University Honors Program)
Harley David Hamernik, Leigh
Dylan Marie Harlow, Omaha
Robert William Harvey, Omaha
     (University Honors Program)
Caleb Michael Havekost, Beatrice
Trev Matthew Havel, Wilber
            (With Distinction)
Ty Dylan Headley, Lincoln
Josette Christine Heisel, Humboldt, SD
Samantha Lynn Helberg, Aurora, IL
Brendon Michael Henning, Lincoln
Jack Albert Herman, Omaha
Stephanie Hernandez, Lincoln
Kirsten Noelle Hiepler, Eden Prairie, MN
Khi Chee Hiew, Sandakan, Malaysia
Ryan Jacob Hildreth, Lincoln
Nicolas James Hlebichuk, Sioux Falls, SD
Deric Scott Hoch, South Sioux City
            (With Distinction)
Kristen Theresa Hochstein, Lincoln
Alec Ryan Hogan, Lincoln
Ryan M. Hogan, La Vista
Christian Tremblay Hohl, Wahoo
Jordan Richard Hohwieler, Aurora
            (With Distinction)
Kacey Lynn Holroyd, Wilber
Jordan Scott Holzfaster, Paxton
Lane Eric Hovey, Dallas Center, IA
       (With Highest Distinction)
Seth Matthew Howell, Hartington
Xuanrui Hu, Jingmen, China
Zongqing Hu, Lincoln
Diefeng Huang, Lincoln
Yixi Huang, Suzhou, China
Benjamin John Huber, Wisner
Sarah Riley Huebner, Rapid City, SD
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
Jason Benson Hughes, Eagan, MN
Conner Edward Jackson, Omaha
Blade Andrew Jacobson, Thompson Falls, MT
       (With Highest Distinction)
Jordan Blake Janda, Columbus
Colleen Elizabeth Jareske, Lincoln
       (With Highest Distinction)
Lu Jin, Lincoln
Josh Cole Jochim, Papillion
Darren Robert Johnson, Ames, IA
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Devyn Rae Johnson, Oakland
Scott Crowe Johnson, Kansas City, MO
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Tanner Ray Jones, Hastings
Kayla Lenae Jordan, Lincoln
Jacqueline Jean Juffer, Lincoln
Alyssa Rae Kamyszek, Coopersville, MI
Elliot Joseph Kanne, Omaha
Scott Stephen Karlis, Jr., Medinah, IL
Alexander James Keithley, Verdon
Derek Carl Kenkel, Arlington
Samantha Ann Ketteler, David City
            (With Distinction)
Abdul Haseeb Khan, Rawalpindi, Pakistan
Alexander Boone Kidwell, Lee’s Summit, MO
Connor John Kilmurray, Sidney
        (With High Distinction)
Alex Leighton Kindopp, Elkhorn
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
Justin Martin King, Plattsmouth
Ryan Joseph King, Plattsmouth
Eric Troy Klos, Omaha
Jake Kluczynski, Lincoln
Sierra Renee Koehler, Minnetonka, MN
Libbey Mun Yee Kok, Kuala Lumpur, Malaysia
Justin F. Kotas, Juniata
Ethan John Kroymann, Omaha
        (With High Distinction)
     (University Honors Program)
Julia Christine Kruger, Grand Island
       (With Highest Distinction)
Kaitlyn Tanner Kubicki, Scottsdale, AZ
Taylor Ann Kupfer, La Vista
       (With Highest Distinction)
Wei Jeat Kwan, Petaling Jaya, Malaysia
Justin Daniel Kyser, Beatrice
Matthew Ryan Lavalleur, Lincoln
Kevin Hoang Le, Lincoln
Catherine Tamiko Lee, Hastings
            (With Distinction)
     (University Honors Program)
Marcus Benjamin Lee, Albion
Woung Meng Lee, Lincoln
Jason Kurt Lehmkuhl, Valley
Drake Mackenzie Lerma, Redding, CA
Kunze Li, Lincoln
Dikai Liang, Yulin, China
Huiqiong Liao, Hangzhou, China
       (With Highest Distinction)
Li Yie Liew, Sandakan, Malaysia
            (With Distinction)
Zi Yao Lim, Ulu Tiram, Malaysia
Qing Lin, Lincoln
Jin Ming Liow, Johor Bahru, Malaysia
Melisa Brenda Lisak, Lincoln
Yiwei Liu, Lincoln
Colin Glenn Loberg, Wayne
     (University Honors Program)
Colton Raymond Loftus, Valley
Fengyi Long, Shenzhen, China
        (With High Distinction)
Derek James Loseke, Lincoln
Eric Steven Lott, Lincoln
Lionnel Zhi Xhern Low, Subang Jaya, Malaysia
Tyler James Lubben, Omaha
Graham Marlen Luber, Lincoln
Connor Elliott Luethje, Lincoln
Skye Frances Lund, Lincoln
Michaela Jane Lutz, Benkelman
       (With Highest Distinction)
Erin Marie Lyons, Falls City
ChengCheng Ma, Lincoln
Yun Ma, Puyang, China
Tullen Ambrose Mabbutt, Lincoln
Austin Isaac Magill, Syracuse
Ryan Paul Major, Papillion
Jereme Michael Mantey-Smith, Lincoln
Travis Lee Maresh, Central City
Lyle Logan Marotz, Lincoln
Renzo Andre Martel, Corning, IA
Denise Marie Martin, Chewelah, WA
Morgan Mason, Beach Park, IL
Daniel Thomas Matya, DeKalb, IL
Madeline Ann McAlister, Lincoln
Alyssa Catherine McCabe, Omaha
John Allen McCave III, Lincoln
Reagan Joyce McCormick, Elkhorn
Alex Charles McGill, Omaha
Colter Joshua Meisner, Madison Lake, MN
Gexu Meng, Heilongjiang, China
Tess Gabrielle Merrill, Lincoln
Kyle Thomas Meyer, Norfolk
Nicholas Charles Mimmack, Sioux Falls, SD
Nicholas Robert Mitchell, Lincoln
Spencer Ward Mock, Lincoln
Stewart Montgomery, Woodstock, IL
       (With Highest Distinction)
Taylor Paige Montgomery, Lincoln
        (With High Distinction)
Samuel Joseph Moore, San Antonio, TX
Tyler James Morton, Lincoln
Shannon Rose Muffly, Lincoln
Dylan D. Naranjo, Grand Island
Joseph Allen Naumann, Lincoln
Adam Michael Nelson, Lincoln
Andrea Elizabeth Nelson, Maple Grove, MN
Andrew Cole Nelson, Omaha
Andrew Gerald Nelson, Elkhorn
            (With Distinction)
Erik David Nelson, Saint Charles, IL
            (With Distinction)
Giselle Nevarez, Omaha
Dat Bui Chanh Nguyen, Nha Trang, Viet Nam
Patricia Yen Nguyen, Lincoln
Son Nam Nguyen, Lincoln
Jacob Nolan Niemann, Brainard
Andrea Elizabeth Norton, Omaha
            (With Distinction)
Akmaljon Nosirov, Lincoln
Gerae Marie Novak, Columbus
Benjamin Andrew Novotny, Omaha
            (With Distinction)
Emily Paige Nykiel, Collierville, TN
Emily Ann O’Donnell, Lincoln
Michael Arron O’Halloran, Omaha
Todd Russell O’Hare, Kimball
Andrew Jonathan Oliver, Waterloo
Carson A. Olson, Spring, TX
Thomas Harold Olson III, Lincoln
Shane Dylan Oltman, Lincoln
Mei Ying Ong, Johor Bahru, Malaysia
Simon Edward Ostrander, Hastings
Kasey Morgan Ostronic, Omaha
Michael Thomas Pakkala, Woodbury, MN
Suruj Dhiresh Pal, Lincoln
Cameron Michael Palmer, Lincoln
Young Min Park, Seoul, Republic of Korea
Taylor Lauren Parr, Omaha
Scott Joseph Paseka, Prague
Matthew Eldon Peck, Kearney
Jaylen Lea Peters, Aurora
Madelyn Nikkel Petersen, Elkhorn
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Ellen Leslie Peterson, Lincoln
            (With Distinction)
Jesse Andrew Peterson, Lincoln
            (With Distinction)
Samantha Marie Peterson, Omaha
Zachary Michael Peterson, Elkhorn
Dillon Kent Pfingsten, Lincoln
Adam David Pieper, Norfolk
Jake Riley Pinion, Lincoln
Nicole Catherine Poehling, Lincoln
Jacob Robert Poots, Omaha
John Patrick Powers, Omaha
Yongjia Qi, Lincoln
Xuyang Qin, Lincoln
Kate Elizabeth Quandahl, Omaha
            (With Distinction)
Jordan Renae Raszler, Papillion
Grant Thomas Rathje, Seward
Nicole Danielle Rehbein, Hastings
Kyle Allen Reikowsky, Lincoln
Nicole Allison Rein, Bloomington, MN
Kaitlin Mae Reiss, Lincoln
Blake Allen Reistroffer, Lincoln
Molly Elizabeth Resch, Windom, MN
            (With Distinction)
     (University Honors Program)
Shelby Lynn Riley, Fremont
Jigme Tashi Rinchen, Lincoln
Elizabeth Victoria Rodriguez, Lincoln
William Alexander Rolf, Omaha
Shannon Christine Ronhovde, Eagle
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
Alan G. Roza, Omaha
Megan Renee Rudolph, Lincoln
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
Eric A. Ruiz-Guaderrama, Grand Island
Michael Joseph Ruppert, Sioux Falls, SD
Justin Jay Saegebarth, Norfolk
Nicholas Drew Sandberg, West Des Moines, IA
Erin Kylie Saul, Lincoln
Carson Lee Schaefer, Omaha
Seth Paul Schafersman, Hooper
Kylie Morgan Scheetz, Omaha
Cody Lynn Schilling, Omaha
Bradley Michael Schlange, Saint Joseph, MO
James Patrick Schleisman, Omaha
Maggie Lin Schneider, Aurora
Austin Lee Schnell, Lincoln
Luke C. Scholl, Lincoln
        (With High Distinction)
     (University Honors Program)
Daimon Eric Schwartz, Gretna
Marshall Blaine Scott, Omaha
            (With Distinction)
Bridget Murphy Sea, Sioux Falls, SD
        (With High Distinction)
Megan Michelle Seaman, Norfolk
Benjamin Conrad Sheehey, Lincoln
Wen Jing Siow, Kuala Lumpur, Malaysia
Matthew William Sleister, Fremont
Christine Smith, Omaha
Destin Dean Sombke, Lincoln
Erik Scott Soncksen, Lincoln
Samantha Lynn Sostad, Lincoln
Austin Lynn Stark, Lincoln
Grant Duane Starkey, Mantorville, MN
        (With High Distinction)
Lisa Marie Steffensmeier, Norfolk
James David Steinauer, Seward
            (With Distinction)
Tyler Jerold Steiner, Fayetteville, AR
        (With High Distinction)
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Nathan Robert Stevens, Kearney
Dayton David Stewart, Lincoln
Jacob Thomas Stokes, Elkhorn
Connor Reed Strong, Aurora
Allison Marie Sufficool, Elkhorn
Brian J. Swain, Omaha
Bonny Jian Yang Tan, Triang, Malaysia
Edmund Jie Wen Tan, Kajang, Malaysia
Hui Ren Tan, Kuala Lumpur, Malaysia
Lauren Christine Tarvin, Oakdale, MN
Brooke Eden Taylor, Blair
John Mayo Thelen, Randolph
Jacob Mackenzie Thomas, Hanover Park, IL
Callahan J Thompson, Walton
Elizabeth Ann Thompson, Salina, KS
Sonja Kathryn Thompson, Omaha
Stephanie Marie Thomsen, Omaha
Kevin Victor Thor, Stanton
Trevor Allen Thorell, Aurora
Ryan Alexander Tompkins, Wentzville, MO
        (With High Distinction)
Jordan Alexander Nguyen Tower, Prior Lake, MN
CamTu Tran, Lincoln
Thuy Thi Tran, Lincoln
Luke Alexander Trevino, Lincoln
Dung Quoc Truong, Lincoln
Sara Seline Tuncten, Kansas City, MO
        (With High Distinction)
Dylan Anthony Urias, Grand Island
Cayd Joseph Van Ackeren, Waterloo
Eric Patrick Vejvoda, Omaha
Vinh Quoc Vo, Lincoln
Hannah Marie Voss, Lincoln
Brady Charles Vossler, Lincoln
Lauren Lusskin Wagner, Roslyn Heights, NY
Charles Taylor Walet IV, Omaha
Mariah Rae Waltemath, North Platte
Jenna Eyleene Walter, Omaha
Alfred Wan, Kuala Lumpur, Malaysia
Kyle Robb Warday, Lincoln
Vinson Eugene Warner, Denton
Colt Anthony Washa, Ogallala
Jennifer Leigh Watson, Elkhorn
Jonah Richard Watson, Holdrege
Katherine Mary Weber, Adams
Lauren Elizabeth Weber, Bellevue
Li Wei, Lincoln
Brett Patrick Weiler, Syracuse
Samuel E. Weis, Norwalk, IA
Joseph Aloysius Werning, Jr., Lincoln
Mikayla Lynn West, Lincoln
Jeffrey Duane Wheeler, Elkhorn
            (With Distinction)
Joshua Thomas Whitmore, Waukee, IA
Sara Jamie Wiederrich, Sioux Falls, SD
            (With Distinction)
Erin Elizabeth Willadsen, Sioux Falls, SD
Brett Jeffrey Willms, Kingwood, TX
Seth Donald Wolkenhauer, Lincoln
Cody James Woster, Omaha
Colton Robert Wyckoff, Clive, IA
Yameng Yan, Lincoln
Yue Yang, Lincoln
Nicole Katarina Yau, Manhattan, KS
Xiaoqian Yu, Lincoln
Meng Yuan, Urumqi, China
Colten Zamrzla, Lincoln
James William Zana, Grand Island
Haojun Zhang, Lincoln
Yuwei Zhang, Beijing, China
        (With High Distinction)
Xiaoou Zhao, Brooklyn, NY
            (With Distinction)
Tianting Zhou, Lincoln
Jiangwei Zhu, Suzhou, China
Mallory Nelle Zimmerman, Lawton, IA

More Than 500 Students Receive Business Degrees

May 7 2016 1:00 PM
More Than 500 Students Receive Business Degrees
The University of Nebraska–Lincoln College of Business Administration graduated more than 500 seniors, masters and doctoral students on Friday, May 6, and Saturday, May 7, in ceremonies at the Pinnacle Bank Arena. Three undergraduates and one graduate student shared their experiences at CBA and how they plan to Start Something after graduation.

Aakriti Agrawal
Aakriti Agrawal
Aakriti Agrawal from Pune, India, graduates with degrees in actuarial science and finance. Agrawal has been involved on campus as president of Cultural Ambassadors, an active member of the Malaysian Student Association and participated as a member of the UNL Ethics Bowl team. She also served as a mentor for the CBA DREAMBIG Academy, a CBA international student academic advisor and a New Student Enrollment leader.

“From my first day in CBA, everyone here helped me stay on track and prepare me for the future,” Agrawal said. “My classes have been stimulating, and I really loved Enterprise Risk Management with Dr. Yijia Lin because it helped me think about business risks integrated across the whole company. I loved her passion for the field and how she made class really interesting with case studies and fun examples.”

Kevin Thor
Kevin Thor
Stanton, Nebraska, native Kevin Thor graduates with degrees in management and communication studies. He is involved in Omicron Delta Kappa honors society and served as the national secretary for Phi Beta Lambda, the collegiate level of Future Business Leaders of America (FBLA). Through that position, he represented the national association through campus visits and recruitment events, and met with senators and congressmen on Capitol Hill to promote career and technical student organizations.

“I’ve loved being part of the community on campus,” Thor said. “CBA has supported me in every endeavor, and I look forward to the opportunities I have after graduation thanks to the connections I’ve made here.”

He will move to Dallas, Texas, immediately following graduation to intern at Southwest Airlines. In August, he will begin a ten-month stint working as a Fulbright English Teaching Assistant in Vietnam.

Nicci Poehling
Nicci Poehling
Nicci Poehling from Overland Park, Kansas, graduates Saturday with a degree in marketing. Poehling appreciates her time in Kappa Kappa Gamma sorority where she made connections for her internship at Northwestern Mutual. She also participated in a career expedition to Washington D.C. hosted by Career Services at CBA.

“There are an overwhelming amount of activities and organizations you can get involved in on campus, but eventually you’ll find what you are really passionate about,” she said. “It might take time, but you have to trust you will end up where you need to be.”

After graduation, Poehling will work full-time as a financial representative at Northwestern Mutual. She looks forward to staying in Lincoln, thanks to the connections she has made here at UNL.

Matt McNally
Matt McNally
Matt McNally from Norfolk, Nebraska, graduates Friday with a master’s degree in business with a specialization in intercollegiate athletics administration (MAIAA). McNally is a part of the inaugural cohort of students in the college’s MAIAA program, which blends classroom instruction and relevant, real-world experience with University of Nebraska Department of Athletics. Matt completed his graduate assistantship with the Huskers Event Management Department and was also involved in Sigma Phi Epsilon Fraternity, Young Americans for Liberty, Huskers against Hunger and more.

“The best thing about being a Husker is the support from the entire community,” he said. “It goes from the top down. Everyone cares about people and truly want to see their friends, co-workers and colleagues succeed.”

Below is a list of all CBA graduates for the spring 2016 semester:

Doctor of Philosophy

Matthew M. Bjornsen, Lincoln; Business—Dissertation: Multidimensional Financial Statement Comparability. Advised by Professor David B. Smith.
 
Trevor Tinashe Shonhiwa, Chitungwiza, Zimbabwe; Business—Dissertation: Two Essays on the Foreign Corrupt Practices Act: Empirical Examinations of Auditor Risk Assessment and Subsequent Internal Governance Changes. Advised by Professor David B. Smith.
 
Tiffany Jo Westfall, Lincoln; Business—Dissertation: Voluntary Internal Control Weakness Disclosures in Initial Public Offerings: Determinants and Subsequent Financial Quality. Advised by Professor Thomas C. Omer.

Master of Business Administration
 
Preston Adam Afrank, Lincoln—Business
Annette Ireyuwa Amadin, Cincinnati, OH—Business
Kaitlin Suzanne Anderson, Omaha—Business
David Jeremy Aparicio, Edwards AFB, CA—Business
Jacob Lawrence Birch, Lincoln—Business
James Brinker, Saint Louis, MO—Business
Pavani Chennapragada, Frisco, TX—Business
Hwee Jin Chuang, Singapore—Business
Lonnie Scott Clabaugh, San Pedro, CA—Business
Jason Jay Cruise, Lincoln—Business
Courtney M. Diegel, Lincoln—Business
Thaddeus Joshua Edgerton, Lincoln—Business
David Edward Fuxa, Omaha—Business
Brenda Hertzel, Lincoln—Business
Yihang Hu, Xi’an, China—Business
Thomas Quincy Hyde, Minot, ND—Business
Tucker Jesse Johnson, Lincoln—Business
Ranjan Karki, Brookings, SD—Business
Weishu Kong, Xi’an, China—Business
Katie Lind, Harrisburg, SD—Business
Yixuan Liu, LuAn, China—Business
Justin Walter McLellan, Niceville, FL—Business
Scott Alexander Michaelis, Shaker Heights, OH—Business
Nathaniel Lucas Myers, Grand Island—Business
Jeremy Jordan Neilson, Holdrege—Business
Michael Owen, Middleton, WI—Business
Yesenia Hayme Pelaez Lobato, Lincoln—Business
Ryan Jon Propst, Wamego, KS—Business
Ryan Joseph Pryor, Lincoln—Business
Weston Michael Rathje, Wailuku, HI—Business
Michael James Riordan, Lincoln—Business
Peter Joseph Scheyer, Chicago, IL—Business
Benjamin J. Shield, Lincoln—Business
James Patrick Shields, Omaha—Business
Heather Jo Stutzman, San Diego, CA—Business
Shiyuan Tang, Lincoln—Business
Kevin Michael Trimmer, Milwaukee, WI—Business
Daniel D. Wagner, Prospect, KY—Business
John Andrew Waldron, Wylie, TX—Business
Logan Drew Watley, Elkhorn—Business
Ryan C. Willett, Lincoln—Business
Wanlu Wu, Lincoln—Business
 
Master of Professional Accountancy
 
Armando Manuel Becerril Sierra, York—Accountancy
John M. Boulay, Omaha—Accountancy
Rachel Margaret Bruch, Omaha—Accountancy
Chase Bernard Dudzinski, Omaha—Accountancy
Sebastian Florczyk, Friedrichsdorf, Germany—Accountancy
Tyler Christian Grubb, Omaha—Accountancy
Jeremy Dean Hagan, Madrid—Accountancy
Benjamin Michael Hoeft, Omaha—Accountancy
Andrew Joseph Madsen, Omaha—Accountancy
Lindsay Ann McElhose, Columbus—Accountancy
Bobbi Jean Millwood, Lincoln—Accountancy
Allison Christine Nebbia, Waterloo—Accountancy
Sara Elizabeth Novotny, Lincoln—Accountancy
Givens Marvelous Price, Lincoln—Accountancy
Nicole Elizabeth Timmerman, Norfolk—Accountancy
Jueqiong Wang, Taiyuan, China—Accountancy
Nan Wang, Hohhot, China—Accountancy
Jing Wu, Lezhi, China—Accountancy
Hanyan Yun, Jingzhou, China—Accountancy

Master of Arts in Business Administration with a Specialization in Athletic Administration
 
Kevin Ashmos, Lincoln
Jenna Bender, Omaha
Alex Duff, Lincoln
Matthew Henry, Lincoln
Matthew McNally, Lincoln
Benjamin Wheeler, Lincoln
Cameron Wilson, Lincoln

Bachelor of Science in Business Administration

Kylie Jean Abbenhaus, Bloomfield
Mallory Jane Ackerman, Omaha
Aakriti Agrawal, Lincoln
Travis John Ahrens, Wahoo
Mark Thomas Alexander, Clive, IA
Christopher Ronald Ames, Omaha
        (With High Distinction)
     (University Honors Program)
Miles Steven Anderson, Concord
Kelsey Marie Appleby, O’Neill
       (With Highest Distinction)
Heidi Lynn Asche, Grand Forks, ND
Nathaniel Taylor Ash, Lincoln
Logan Dean Auffert, Falls City
Jorin Michelle Augustine, Des Moines, IA
Yang Bai, Lincoln
Jeremiah Spencer Bair, Culbertson
Jessica Aryn Baker, Lincoln
            (With Distinction)
Ricardo Alfonso Baltodano Gonzalez, Lincoln
            (With Distinction)
Xinyu Bao, Lincoln
            (With Distinction)
Leah Genevieve Barber, Waterloo
Steven Rolland Bartz, Lincoln
Aidan Edward Bass, Lincoln
Adam Bateman, Bellevue
Luiz Guilherme Battonyai, Cleveland, TN
Theresa Marie Beach, Dakota City
Hailey Nicole Bedore, Omaha
Ryan Dean Behling, Lincoln
Stephen Charles Bell, Lincoln
            (With Distinction)
Jacob David Bender, Lincoln
Elliott James Benson, East Rochester, NY
Tanner Nicholas Bessmer, Norfolk
Kady Jae Billam, Savoy, IL
Erin Ann Bivens, Lincoln
Brett Madden Blackwell, Ponte Vedra Beach, FL
Kaitlin Jean Blasing, Excelsior, MN
Tao Bo, Xi’an, China
            (With Distinction)
Kane Zhan Boon, Kelana Jaya Petaling, Malaysia
Derek Alan Boumstein, Oregon, WI
Kathleen Teresa Boylen, Monument, CO
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Melissa Rose Braun, Omaha
Cameron David Brei, Juniata
Kyle William Breitinger, Inver Grove Heights, MN
Cody James Broder, Papillion
Laura Elizabeth Brown, Omaha
Shelby Jo Brown, Utica
Jacob Michael Bruyette, Papillion
Austin Jakob Bryan, Denver, CO
Alicia Lindsey Bucci, Lincoln
Megan Lauren Bucher, Omaha
Melissa Joy Bucknall, Rapid City, SD
       (With Highest Distinction)
Nicholas William Burianek, Arlington
Angela Regina Burns, Lincoln
Hayden Lee Byers, Cass Lake, MN
Hayden Charles Byrd, Bennington
Amanda Sue Calvert, Lincoln
Lance W. Cameron, Lincoln
April Lynn Campbell, Bellevue
Jinping Cao, Yongcheng, China
            (With Distinction)
Emily Elizabeth Carder, Albion
            (With Distinction)
Sek Bin Chan, Mentakab,, Malaysia
Asher Erik Chester, Garden City, KS
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Amy Michelle Chin, Columbus
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
Wen Fei Chow, Kuala Lumpur, Malaysia
Abby Sue Christensen, Brandon, SD
Thomas John Chvala, O'Neill
Cole Roger Chvatal, Malmo
Alexander David Clauson, Bellevue
Connor Jeffrey Cochran, Ashland
Madison Brooks Coleman, Omaha
        (With High Distinction)
Alexandra Marie Combs, Plymouth, MN
Bailey Sue Cox, Waverly
Dylan Joseph Craig, Omaha
Andrew John Cramer, Elkhorn
Jack Gregory Crawford, Omaha
Madison Paige Crispin, Omaha
Andrew Jordan Cross, Bloomington, MN
Claire Nicole Crossgrove, Lincoln
Clark Franklin Cunningham, Scottsdale, AZ
Hai Ngoc Dao, Lincoln
Jacob Daniel Dean, Red Wing, MN
Cassandra Jo Deeg, Hugo, MN
Dylan James DeRoin, Elkhorn
Christopher Robert Deuel, Norfolk
        (With High Distinction)
Evan Matthew Dexter, Lincoln
Mark William Dittman, Lincoln
Troy Weston Dixon, Nebraska City
Mitchell Peter Doeden, Warren, MI
Andrew Michael Drazdys, Omaha
David Douglas Dudney, Omaha
Colin Blair Dudzinski, Omaha
Max Perez Duggan, Lincoln
Joseph Carson Dunklau, Wayne
Kelly Lynn Dunn, Winfield, IL
Spencer Thomas Dunn, Lincoln
Daxton Paul Dworak, Omaha
Travis Christian Eakins, Omaha
Dominique Ari’Anne Edwards, Omaha
Darian Elisa Eikenhorst, Lincoln
Emily Kayla Eitzen, Lincoln
Haley Kennedy Elsome, Omaha
Cody Daniel Elwood, Verdigre
David Steven Engel, Cary, IL
       (With Highest Distinction)
Skyler Jacob Epperson, Holland
McKenzie Shea Erks, Omaha
Joshua Lee Esterling, Omaha
Marcus Joy Fairhead, Merriman
Peidong Fan, Lincoln
Daniel Lawes Farrar, Parker, CO
Chester Ken Farrow III, Lincoln
Cynthia L. Fatula, Camp Hill, PA
       (With Highest Distinction)
Andrew James Fehr, Omaha
Ryan James Fehr, Columbus
Christopher John Felde, Marengo, IL
            (With Distinction)
Bruce Conrad Fells, Palmyra
Amanda Rachel Fevurly, Lawrence, KS
Keith William Finn, Lincoln
John Brittin Fordham, Lincoln
John Paul Franco, Omaha
Brandon Austin Franklin, Aurora, IL
Garret James Frei, Occoquan, VA
Brian James Friedenbach, Le Mars, IA
            (With Distinction)
Michael Flanagan Friend, Papillion
Amanda Dolores Fritsch, Lincoln
Gideon Lee Fuchs, Ellis, KS
Ryan Thomas Furne, Omaha
Allison Ann Gaines, Overland Park, KS
Madeline Kaye Galucia, Wentzville, MO
Shanshan Gao, Lincoln
Dustin James Garrett, Lincoln
James Kenneth Gaspar, Sioux Falls, SD
Samuel James Gemar, Lincoln
            (With Distinction)
     (University Honors Program)
Casey Cheyenne Gieseking, Columbus
       (With Highest Distinction)
Christopher Mikel Gillum, Lincoln
Robert Jay Giraud, Norfolk
Dillon Philip Glause, Palmer
Andrew Raymond Godwin, Omaha
Mitchell James Goering, Syracuse
Chase Neff Gorham, Lincoln
        (With High Distinction)
Paxton Avery Graham, Plattsmouth
Zacary Tyler Granfield, Lincoln
Shayna RaAnn Grier, Alma
Melanie Linn Griess, Lincoln
Molly Kaye Gruener, Phillips
Marisa Kaitlyn Halfmann, Tucson, AZ
     (University Honors Program)
Harley David Hamernik, Leigh
Dylan Marie Harlow, Omaha
Robert William Harvey, Omaha
     (University Honors Program)
Caleb Michael Havekost, Beatrice
Trev Matthew Havel, Wilber
            (With Distinction)
Ty Dylan Headley, Lincoln
Josette Christine Heisel, Humboldt, SD
Samantha Lynn Helberg, Aurora, IL
Brendon Michael Henning, Lincoln
Jack Albert Herman, Omaha
Stephanie Hernandez, Lincoln
Kirsten Noelle Hiepler, Eden Prairie, MN
Khi Chee Hiew, Sandakan, Malaysia
Ryan Jacob Hildreth, Lincoln
Nicolas James Hlebichuk, Sioux Falls, SD
Deric Scott Hoch, South Sioux City
            (With Distinction)
Kristen Theresa Hochstein, Lincoln
Alec Ryan Hogan, Lincoln
Ryan M. Hogan, La Vista
Christian Tremblay Hohl, Wahoo
Jordan Richard Hohwieler, Aurora
            (With Distinction)
Kacey Lynn Holroyd, Wilber
Jordan Scott Holzfaster, Paxton
Lane Eric Hovey, Dallas Center, IA
       (With Highest Distinction)
Seth Matthew Howell, Hartington
Xuanrui Hu, Jingmen, China
Zongqing Hu, Lincoln
Diefeng Huang, Lincoln
Yixi Huang, Suzhou, China
Benjamin John Huber, Wisner
Sarah Riley Huebner, Rapid City, SD
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
Jason Benson Hughes, Eagan, MN
Conner Edward Jackson, Omaha
Blade Andrew Jacobson, Thompson Falls, MT
       (With Highest Distinction)
Jordan Blake Janda, Columbus
Colleen Elizabeth Jareske, Lincoln
       (With Highest Distinction)
Lu Jin, Lincoln
Josh Cole Jochim, Papillion
Darren Robert Johnson, Ames, IA
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Devyn Rae Johnson, Oakland
Scott Crowe Johnson, Kansas City, MO
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Tanner Ray Jones, Hastings
Kayla Lenae Jordan, Lincoln
Jacqueline Jean Juffer, Lincoln
Alyssa Rae Kamyszek, Coopersville, MI
Elliot Joseph Kanne, Omaha
Scott Stephen Karlis, Jr., Medinah, IL
Alexander James Keithley, Verdon
Derek Carl Kenkel, Arlington
Samantha Ann Ketteler, David City
            (With Distinction)
Abdul Haseeb Khan, Rawalpindi, Pakistan
Alexander Boone Kidwell, Lee’s Summit, MO
Connor John Kilmurray, Sidney
        (With High Distinction)
Alex Leighton Kindopp, Elkhorn
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
Justin Martin King, Plattsmouth
Ryan Joseph King, Plattsmouth
Eric Troy Klos, Omaha
Jake Kluczynski, Lincoln
Sierra Renee Koehler, Minnetonka, MN
Libbey Mun Yee Kok, Kuala Lumpur, Malaysia
Justin F. Kotas, Juniata
Ethan John Kroymann, Omaha
        (With High Distinction)
     (University Honors Program)
Julia Christine Kruger, Grand Island
       (With Highest Distinction)
Kaitlyn Tanner Kubicki, Scottsdale, AZ
Taylor Ann Kupfer, La Vista
       (With Highest Distinction)
Wei Jeat Kwan, Petaling Jaya, Malaysia
Justin Daniel Kyser, Beatrice
Matthew Ryan Lavalleur, Lincoln
Kevin Hoang Le, Lincoln
Catherine Tamiko Lee, Hastings
            (With Distinction)
     (University Honors Program)
Marcus Benjamin Lee, Albion
Woung Meng Lee, Lincoln
Jason Kurt Lehmkuhl, Valley
Drake Mackenzie Lerma, Redding, CA
Kunze Li, Lincoln
Dikai Liang, Yulin, China
Huiqiong Liao, Hangzhou, China
       (With Highest Distinction)
Li Yie Liew, Sandakan, Malaysia
            (With Distinction)
Zi Yao Lim, Ulu Tiram, Malaysia
Qing Lin, Lincoln
Jin Ming Liow, Johor Bahru, Malaysia
Melisa Brenda Lisak, Lincoln
Yiwei Liu, Lincoln
Colin Glenn Loberg, Wayne
     (University Honors Program)
Colton Raymond Loftus, Valley
Fengyi Long, Shenzhen, China
        (With High Distinction)
Derek James Loseke, Lincoln
Eric Steven Lott, Lincoln
Lionnel Zhi Xhern Low, Subang Jaya, Malaysia
Tyler James Lubben, Omaha
Graham Marlen Luber, Lincoln
Connor Elliott Luethje, Lincoln
Skye Frances Lund, Lincoln
Michaela Jane Lutz, Benkelman
       (With Highest Distinction)
Erin Marie Lyons, Falls City
ChengCheng Ma, Lincoln
Yun Ma, Puyang, China
Tullen Ambrose Mabbutt, Lincoln
Austin Isaac Magill, Syracuse
Ryan Paul Major, Papillion
Jereme Michael Mantey-Smith, Lincoln
Travis Lee Maresh, Central City
Lyle Logan Marotz, Lincoln
Renzo Andre Martel, Corning, IA
Denise Marie Martin, Chewelah, WA
Morgan Mason, Beach Park, IL
Daniel Thomas Matya, DeKalb, IL
Madeline Ann McAlister, Lincoln
Alyssa Catherine McCabe, Omaha
John Allen McCave III, Lincoln
Reagan Joyce McCormick, Elkhorn
Alex Charles McGill, Omaha
Colter Joshua Meisner, Madison Lake, MN
Gexu Meng, Heilongjiang, China
Tess Gabrielle Merrill, Lincoln
Kyle Thomas Meyer, Norfolk
Nicholas Charles Mimmack, Sioux Falls, SD
Nicholas Robert Mitchell, Lincoln
Spencer Ward Mock, Lincoln
Stewart Montgomery, Woodstock, IL
       (With Highest Distinction)
Taylor Paige Montgomery, Lincoln
        (With High Distinction)
Samuel Joseph Moore, San Antonio, TX
Tyler James Morton, Lincoln
Shannon Rose Muffly, Lincoln
Dylan D. Naranjo, Grand Island
Joseph Allen Naumann, Lincoln
Adam Michael Nelson, Lincoln
Andrea Elizabeth Nelson, Maple Grove, MN
Andrew Cole Nelson, Omaha
Andrew Gerald Nelson, Elkhorn
            (With Distinction)
Erik David Nelson, Saint Charles, IL
            (With Distinction)
Giselle Nevarez, Omaha
Dat Bui Chanh Nguyen, Nha Trang, Viet Nam
Patricia Yen Nguyen, Lincoln
Son Nam Nguyen, Lincoln
Jacob Nolan Niemann, Brainard
Andrea Elizabeth Norton, Omaha
            (With Distinction)
Akmaljon Nosirov, Lincoln
Gerae Marie Novak, Columbus
Benjamin Andrew Novotny, Omaha
            (With Distinction)
Emily Paige Nykiel, Collierville, TN
Emily Ann O’Donnell, Lincoln
Michael Arron O’Halloran, Omaha
Todd Russell O’Hare, Kimball
Andrew Jonathan Oliver, Waterloo
Carson A. Olson, Spring, TX
Thomas Harold Olson III, Lincoln
Shane Dylan Oltman, Lincoln
Mei Ying Ong, Johor Bahru, Malaysia
Simon Edward Ostrander, Hastings
Kasey Morgan Ostronic, Omaha
Michael Thomas Pakkala, Woodbury, MN
Suruj Dhiresh Pal, Lincoln
Cameron Michael Palmer, Lincoln
Young Min Park, Seoul, Republic of Korea
Taylor Lauren Parr, Omaha
Scott Joseph Paseka, Prague
Matthew Eldon Peck, Kearney
Jaylen Lea Peters, Aurora
Madelyn Nikkel Petersen, Elkhorn
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Ellen Leslie Peterson, Lincoln
            (With Distinction)
Jesse Andrew Peterson, Lincoln
            (With Distinction)
Samantha Marie Peterson, Omaha
Zachary Michael Peterson, Elkhorn
Dillon Kent Pfingsten, Lincoln
Adam David Pieper, Norfolk
Jake Riley Pinion, Lincoln
Nicole Catherine Poehling, Lincoln
Jacob Robert Poots, Omaha
John Patrick Powers, Omaha
Yongjia Qi, Lincoln
Xuyang Qin, Lincoln
Kate Elizabeth Quandahl, Omaha
            (With Distinction)
Jordan Renae Raszler, Papillion
Grant Thomas Rathje, Seward
Nicole Danielle Rehbein, Hastings
Kyle Allen Reikowsky, Lincoln
Nicole Allison Rein, Bloomington, MN
Kaitlin Mae Reiss, Lincoln
Blake Allen Reistroffer, Lincoln
Molly Elizabeth Resch, Windom, MN
            (With Distinction)
     (University Honors Program)
Shelby Lynn Riley, Fremont
Jigme Tashi Rinchen, Lincoln
Elizabeth Victoria Rodriguez, Lincoln
William Alexander Rolf, Omaha
Shannon Christine Ronhovde, Eagle
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
Alan G. Roza, Omaha
Megan Renee Rudolph, Lincoln
       (With Highest Distinction)
     (University Honors Program)
Eric A. Ruiz-Guaderrama, Grand Island
Michael Joseph Ruppert, Sioux Falls, SD
Justin Jay Saegebarth, Norfolk
Nicholas Drew Sandberg, West Des Moines, IA
Erin Kylie Saul, Lincoln
Carson Lee Schaefer, Omaha
Seth Paul Schafersman, Hooper
Kylie Morgan Scheetz, Omaha
Cody Lynn Schilling, Omaha
Bradley Michael Schlange, Saint Joseph, MO
James Patrick Schleisman, Omaha
Maggie Lin Schneider, Aurora
Austin Lee Schnell, Lincoln
Luke C. Scholl, Lincoln
        (With High Distinction)
     (University Honors Program)
Daimon Eric Schwartz, Gretna
Marshall Blaine Scott, Omaha
            (With Distinction)
Bridget Murphy Sea, Sioux Falls, SD
        (With High Distinction)
Megan Michelle Seaman, Norfolk
Benjamin Conrad Sheehey, Lincoln
Wen Jing Siow, Kuala Lumpur, Malaysia
Matthew William Sleister, Fremont
Christine Smith, Omaha
Destin Dean Sombke, Lincoln
Erik Scott Soncksen, Lincoln
Samantha Lynn Sostad, Lincoln
Austin Lynn Stark, Lincoln
Grant Duane Starkey, Mantorville, MN
        (With High Distinction)
Lisa Marie Steffensmeier, Norfolk
James David Steinauer, Seward
            (With Distinction)
Tyler Jerold Steiner, Fayetteville, AR
        (With High Distinction)
     (University Honors Program)
        (Jeffrey S. Raikes School)
Nathan Robert Stevens, Kearney
Dayton David Stewart, Lincoln
Jacob Thomas Stokes, Elkhorn
Connor Reed Strong, Aurora
Allison Marie Sufficool, Elkhorn
Brian J. Swain, Omaha
Bonny Jian Yang Tan, Triang, Malaysia
Edmund Jie Wen Tan, Kajang, Malaysia
Hui Ren Tan, Kuala Lumpur, Malaysia
Lauren Christine Tarvin, Oakdale, MN
Brooke Eden Taylor, Blair
John Mayo Thelen, Randolph
Jacob Mackenzie Thomas, Hanover Park, IL
Callahan J Thompson, Walton
Elizabeth Ann Thompson, Salina, KS
Sonja Kathryn Thompson, Omaha
Stephanie Marie Thomsen, Omaha
Kevin Victor Thor, Stanton
Trevor Allen Thorell, Aurora
Ryan Alexander Tompkins, Wentzville, MO
        (With High Distinction)
Jordan Alexander Nguyen Tower, Prior Lake, MN
CamTu Tran, Lincoln
Thuy Thi Tran, Lincoln
Luke Alexander Trevino, Lincoln
Dung Quoc Truong, Lincoln
Sara Seline Tuncten, Kansas City, MO
        (With High Distinction)
Dylan Anthony Urias, Grand Island
Cayd Joseph Van Ackeren, Waterloo
Eric Patrick Vejvoda, Omaha
Vinh Quoc Vo, Lincoln
Hannah Marie Voss, Lincoln
Brady Charles Vossler, Lincoln
Lauren Lusskin Wagner, Roslyn Heights, NY
Charles Taylor Walet IV, Omaha
Mariah Rae Waltemath, North Platte
Jenna Eyleene Walter, Omaha
Alfred Wan, Kuala Lumpur, Malaysia
Kyle Robb Warday, Lincoln
Vinson Eugene Warner, Denton
Colt Anthony Washa, Ogallala
Jennifer Leigh Watson, Elkhorn
Jonah Richard Watson, Holdrege
Katherine Mary Weber, Adams
Lauren Elizabeth Weber, Bellevue
Li Wei, Lincoln
Brett Patrick Weiler, Syracuse
Samuel E. Weis, Norwalk, IA
Joseph Aloysius Werning, Jr., Lincoln
Mikayla Lynn West, Lincoln
Jeffrey Duane Wheeler, Elkhorn
            (With Distinction)
Joshua Thomas Whitmore, Waukee, IA
Sara Jamie Wiederrich, Sioux Falls, SD
            (With Distinction)
Erin Elizabeth Willadsen, Sioux Falls, SD
Brett Jeffrey Willms, Kingwood, TX
Seth Donald Wolkenhauer, Lincoln
Cody James Woster, Omaha
Colton Robert Wyckoff, Clive, IA
Yameng Yan, Lincoln
Yue Yang, Lincoln
Nicole Katarina Yau, Manhattan, KS
Xiaoqian Yu, Lincoln
Meng Yuan, Urumqi, China
Colten Zamrzla, Lincoln
James William Zana, Grand Island
Haojun Zhang, Lincoln
Yuwei Zhang, Beijing, China
        (With High Distinction)
Xiaoou Zhao, Brooklyn, NY
            (With Distinction)
Tianting Zhou, Lincoln
Jiangwei Zhu, Suzhou, China
Mallory Nelle Zimmerman, Lawton, IA