News

News

UNL College of Business Administration Students Awarded Degrees

May 12 2011 2:30 PM
UNL College of Business Administration Students Awarded Degrees
Ashley Sinclair Wallace Receives International Business Degree

The University of Nebraska-Lincoln College of Business Administration graduated nearly 500 students following the Spring 2011 semester. Included in the graduations were 23 students receiving their Master of Business Administration degrees and 14 students receiving their Master of Professional Accountancy degrees.

Doctoral degrees were awarded to Don Hee Lee in management, Thomas Jackman and Jeff Bredthauer in finance and Mingming Pan, Wanasin Sattayanuwat and Hoa Phu Tran in economics.

The graduate commencement was held Friday, May 6 followed on Saturday, May 7, by the undergraduate commencement ceremony. CBA Dean Donde Plowman presented the degrees to students during the ceremony.

Master of Business Administration Degrees
Name Hometown  
Matthew Ryan Adamson Sioux Falls, SD  
· Bachelor of Business Administration, University of South Dakota, 2009 —Business
Nathaniel Scott Amidon Cottage Grove, MN  
· Bachelor of Science in Business Administration, United States Air Force Academy, 2003 —Business
Jon Paul Anderson Garland  
· Bachelor of Science, University of Nebraska-Lincoln, 1993 High Distinction
· Doctor of Philosophy, University of Washington, 1999 —Business
David Michael Beard Auburn  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2007 —Business
Urszula Zofia Bukowski Lincoln  
· Bachelor of Arts, University of Denver, 2002 —Business
Chad Richard Burgin Carthage, MO  
· Bachelor of Science, Brigham Young University, 2008 —Business
Blake Ryan Connelly Hays, KS  
· Bachelor of Business Administration, Fort Hays State University, 2009 —Business
Maureen E. Freyer Omaha  
· Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Iowa State University, 2003 —Business
Jerimiah Eugene Hinz Newcastle  
· Bachelor of Science in Mechanical Engineering, University of Nebraska-Lincoln, 2002 —Business
Grant Thomas Maynard Bellevue  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2007 Highest Distinction —Business
David Marvin McCown Estes Park, CO  
· Bachelor of Science, United States Coast Guard Academy, 2002 —Business
Joseph Martin McNeil, Jr. Omaha  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2000 —Business
Renato Terra Cunha Melo Belo Horizonte, Brazil  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2009 High Distinction —Business
Aaron Isaac Mroczek York  
· Bachelor of Science in Industrial Engineering, University of Nebraska-Lincoln, 2006 —Business
Jenessa Lynn Nelson Wilcox  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2009 Highest Distinction —Business
Michael William Placke St. Libory  
· Bachelor of Science in Biological Systems Engineering, University of Nebraska-Lincoln, 1998 —Business
Kristian Puxted Lincoln  
· Bachelors Degree, Chartered Institute of Management Accountants, 2000 —Business
Bradley John Slaughter Ogallala  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2006 —Business
Eric R. Smith Lakeville, MN  
· Bachelor of Science, University of Wisconsin-Lacrosse, 2003 —Business
Nicholas Bradley Stone Omaha  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska at Omaha, 2008 —Business
Brian L. Willis Albuquerque, NM  
· Bachelor of Science in Civil Engineering, United States Air Force Academy, 2005 —Business
Shaoying Wu Shaoshan, China  
· Bachelor of Arts, Hunan Normal University, 2009 —Business
Colby Callaway Yeary Amarillo, TX  
· Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Texas Tech University, 2001 —Business
Master of Professional Accountancy degrees
Name Hometown  
Michael Francis Barr Stratford, CT  
· Bachelor of Science, Illinois Institute of Technology, 1987 —Accountancy
Megan Beth Brunken Lincoln  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2007 —Accountancy
Kyle Richard Drummond Norfolk  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 (Distinction) —Accountancy
Jeremy John Hanner Lincoln  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Amanda Rose Ilse Sioux Falls, SD  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 (Highest Distinction) —Accountancy
Zachary Lee Jelinek Alliance  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Kevin Joseph Kuzelka Omaha  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Heidi Noel Miller Lincoln  
· Bachelor of Arts, University of Nebraska-Lincoln, 2006 —Accountancy
William Andrew Olson Omaha  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Nicholas Patrick Otteman Omaha  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Taylor Christine Pugh Johnson  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 (Highest Distinction) —Accountancy
Obadiah Levi Sawyer Onawa, IA  
· Bachelor of Science in Business Administration, Iowa State University, 2004 —Accountancy
George Howard Shaner Lincoln  
· Bachelor of Arts, University of Nebraska-Lincoln, 1975 —Accountancy
Jennifer Van Hove Sioux Falls, SD  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Bachelor of Science in Business Administration
Name Hometown  
Scott Paul Ackman Columbus  
Natalie Anna Adams South Sioux City  
Preston Adam Afrank Newman Grove  
Bruce Scott Aken, Jr. Omaha  
Jenna Marie Alber Blue Hill  
Tara Jean Alber Blue Hill Highest Distinction, Honors Program  
Tessa Ann Alber Blue Hill Highest Distinction, Honors Program  
Melissa Emily Allen Westerly, RI  
Kwassi Sitou Amevor Omaha  
Amanda Marie Andersen Omaha  
Alex D. Anderson Fremont  
Tiffany Ann Anderson Funk Distinction  
Jillian Claire Andreasen Hastings  
Andrew Michael Antonio Omaha  
Michael Stanton Armstrong Omaha High Distinction  
Joshua Russell Arntt Odell  
Bryan Mason Babb Papillion  
Danielle Nicole Bakken Brandon, SD  
Sam Alan Barg Winside  
Jennifer Lynn Bass Ogallala  
Kaitlyn Louise Bauer Pleasanton Highest Distinction  
Kristopher Joseph Bauer Lincoln  
Erin Nicole Beethe Tecumseh  
David Ernst Bendheim Frankfurt, Germany  
Allison Rae Bentley Neligh Highest Distinction, Honors Program  
Jacob Maxwell Bergen Sutton  
Spencer Gregory Bergen York  
Karen Joy Berger Omaha High Distinction  
Alexandria Elizabeth Bieber Shawnee, KS High Distinction  
Molly Catherine Bieberle Topeka, KS  
Derrick Lynn Blomstedt Ralston  
Joseph Freddie Blomstedt Hershey  
Benjamin Earl Boeselager Lincoln  
Megan Lynn Boice Omaha Highest Distinction, Honors Program, Raikes  
James Louis Bonner Lindsay  
Jeremy Michael Borchers Madison  
Daniel T. Boswell, Jr. Papillion  
Wesley Charles Bottorf Sutton Distinction  
Lacey Mae Bown Sidney  
Sara Nicole Breen Centennial, CO Distinction  
Logan Michael Brei North Platte Highest Distinction, Honors Program  
Kevin Andrew Bresson Plano, TX Honors Program, Raikes  
Kayla Rae Brewer Surrey, ND Highest Distinction  
Crystal Marie Bromm Tekamah  
Blake Allen Brown Omaha  
Joseph A. Brown Plattsmouth  
Kyle Bubak Layton, UT  
Epley Anne Bullock Allen, TX  
Abigail Catherine Buxton Eden Prairie, MN  
Laura Jean Cammack St. Paul  
Krisa Lynn Cansler Sidney  
Yunlu Cao Suzhou, China Distinction  
Andrew Jon Carter Chappell  
Gregg Marion Carver Omaha  
Brian David Cassata Papillion  
Jessie Allan Casteel Burwell  
Hoe Kong Chan South Sioux City  
Trong Minh Chau Houston, TX  
Seik Yeu Chong Kuala Lumpur, Malaysia  
Chase Holden Christ Plymouth  
Kalie Elizabeth Cisar Omaha  
Abigail Jane Clark Sioux Falls, SD  
Drew Thomas Clark Scottsbluff  
Elizabeth Emily Cleveland Aurora  
Joshua James Codr Lincoln Distinction  
Brandon Lee Cohn Lincoln  
Christy Louise Comte David City  
Annie Christine Conley Sioux City, IA  
Brandon Spencer Cornett Aurora  
Dwight Jarrod Coulter Columbus  
Zachary Kenneth Cover Omaha  
Elise Marie Danielson Omaha  
Spencer Samuel Conroy Davenport Seattle, WA  
Mary Katherine Davis Wood River  
Karissa Danielle Delgado Dakota Dunes, SD  
Joseph Raymond DeRyke Lincoln  
Ryan Edward Detry San Antonio, TX  
Christopher Edward Dettmer Omaha  
Jamie Lee Dick Aurora High Distinction  
Kellen Randal Dick Holdrege  
Tyler Michael Dinslage Norfolk  
Allison Mayme Dostal Scribner  
Kristopher Loren Dotson Lincoln  
Alexander Joseph Drvol Omaha Highest Distinction, Honors Program  
Nicole Anne Dunn Nebraska City  
Nathan B. Dunnigan Lincoln  
Lindsey Eva Dykman Lodgepole Highest Distinction  
Bryan Alan Eggers Superior  
Camille Maria Ehlers Omaha  
Kiley Sue Eisenbarth Columbus Highest Distinction  
Amelia Marie Elliott Meriden, IA  
Guat Loon Eng Klang, Malaysia  
Alexander Blaine Erickson Grand Island  
Brook Eva Euteneuer Omaha Highest Distinction  
Timothy Jon Fago Lincoln  
Youzhou Fang Beijing, China  
Douglas S. Fernaays Puyallup, WA  
Jess Anthony Fernau O’Neill  
William Luciano Finocchiaro Omaha Distinction  
Wade Bernard Fleischacker Columbus  
David James Frayser Lincoln  
Jacqueline Rae Frick Yankton, SD  
Drew Edward-Lowell Friedrich Lincoln  
Lyndsey Rae Frolio Elkhorn Distinction  
Paige Elizabeth Gade Lincoln  
Alexander Gerard Galvin Dakota Dunes, SD  
Jessica Melinda Gamm Valley  
Daniel Timothy Gill Friend  
Christopher J. Glynn Lincoln  
Jonathan Goh Sheng Hui Petaling Jaya, Malaysia Distinction  
Kyle Ray Goplin Friend  
Tyler Lavern Gorecki Dannebrog  
Amanda Caitlin Gosch Omaha  
Darin Alexander Graves Seward  
Derek Allen Gray Silver Creek  
Laura Ann Green Lincoln High Distinction  
Chelsea Ellen Greenwald Lincoln Highest Distinction, Honors Program  
Brent Richard Griffiths David City  
Jamie Lee Grinstead Omaha  
Zachary Chapman Gross Plattsmouth  
Shawn Michael Grove Omaha  
Lin Gu Lincoln  
Troy Daniel Gustafson Lincoln  
Wing Yee Ha Hong Kong, Hong Kong  
Tyler Jade Hamel Arapahoe  
Jacob Thomas Hansen Lincoln  
Matthew James Hansen Omaha  
Thomas Christopher Harmon Naperville, IL  
Alyssa Kristine Harriman Gretna High Distinction, Honors Program  
Jane Elizabeth Hartig Omaha  
Casey Joe Hauptman Omaha Distinction  
Steven Haurissa Jakarta, Indonesia  
Kylie Rose Havranek O’Neill  
Zachary William Hayes Omaha  
Adam Thomas Haynes Bellevue Highest Distinction, Honors Program  
Megan Lee Hazard Saguache, CO  
Tingting He Haicheng, China  
Brandon Gene Heacock Kearney  
Corbin Wesley Heald Lincoln  
Tara Marie Heavican Schuyler  
Jonathan Andreas Heber Sioux Falls, SD  
Abbie Rose Heine Saint Helena  
Gretchen Ellen Heinzman Lincoln  
Steven F. Held Omaha Distinction  
Chelsey Marie Heldt Yutan  
Robert Clarence Hendrickson III Freeport, IL  
Logan Jay Hiatt Lincoln  
Benjamin Joseph Higgins Carson, IA  
Bryan Lee Hilt Omaha  
Janee’ Nicole Hobbs Omaha  
Joshua Michael Hoefler Lincoln  
Whitney Jane Hoesing Yankton, SD  
Lakelyn Kelly Hogan Omaha  
Katherine Elizabeth Holden Omaha  
Jon Dru Hongsermeier Sutherland  
Brandi J. Horacek Kearney  
Charles Denver Hoskins Lincoln Highest Distinction  
Ke Hua Yibin, China  
Nolan Evan Ingebrigtson Sioux Falls, SD  
Justin Matthew Janicek Spirit Lake, IA  
Brena Ann Jennett Lincoln  
Jacob Andrew Jensen Jackson Highest Distinction  
William Ross Joekel Omaha Distinction, Honors Program  
Andrew E. Jones Omaha  
Bricelyn Morgan Jones Oshkosh Distinction  
Jaci Ann Jones Grand Island  
Justin Alan Jorgensen Grand Island  
Brittany Jo Jurgens Beatrice  
Kelsey Sarah Jurgens Omaha  
Allison Nicole Kahler Dell Rapids, SD Distinction  
John Steven Kampfe Lincoln High Distinction  
Johannah Joy Kanne Lincoln  
Nischhal KC Kathmandu, Nepal Distinction  
Michael Scott Keiser Gothenburg  
Mallory Ann Kerns Overland Park, KS High Distinction  
Byeong Joon Kim Clay Center Highest Distinction  
Nicole Ann Kimminau Lincoln Highest Distinction  
Thomas Lanning King Waverly  
Mark Joseph Kleinwolterink Plymouth, MN  
Joshua Ryan Klostermeyer Bellevue  
Matthew Robert Kroeger Omaha  
Christina Nicole Kubovy Omaha  
Ryan Anthony Kupfer La Vista  
Jennifer Lynn Lagemann Gretna  
Kara Michelle Lambrecht Omaha  
Tyler James Landen Gothenburg Distinction  
Austin Taylor Landwehr Syracuse  
John Robert Lange Ord  
Erin Megan Larsen Highlands Ranch, CO Distinction  
William George Latka IV Omaha  
Kate Ann Lavicky Lincoln  
Alexandra Taylor Law Omaha  
Brent Jacob Leis Kimball  
Heidi Marie Lewandowski Omaha  
Gerard Henry Ley Lincoln  
Yue Li Beijing, China  
Alycia Ann Libolt Chambers  
Bryan Terence Lichtenberg Norfolk  
Aaron James Lienemann Hildreth  
Lisa Elaine Lilja Norfolk  
Kian Chuan Lim Kuala Lumpur, Malaysia Distinction  
Spencer James Limbach North Bend  
Makenzie Rae Lind-Olson Lincoln  
Nicholas Grant Linke Grand Island Highest Distinction, Honors Program, Raikes  
Lisa Christine Lipetzky Sioux Falls, SD  
Wendy J. Lisonbee Lincoln  
Hangmeng Loh Batu Caves, Malaysia  
Andrew Baxter Lorraine Omaha High Distinction  
Dana Christine Losch Schaumburg, IL High Distinction  
Hongman Lu Chengdu, China  
Kathryn Elizabeth Lusk Omaha Highest Distinction  
Ryan James Lynch Eagan, MN High Distinction, Honors Program  
Seth Maclin Lyons Omaha Distinction  
Tyler Andrew Mach Wahoo  
Katie Allison Macias Chino, CA Distinction, Honors Program, Raikes  
Cole Daniel Malmberg Phillipsburg, KS High Distinction, Honors Program, Raikes  
Craig Matthew Maly Lincoln Distinction, Honors Program  
Erin Elizabeth Marsh Hastings  
Andrea Martinez Gonzalez Cartagena, Colombia  
Marlo Michele Mauer Woodbury, MN  
Ashley Marie McAlpine Omaha  
Taylor James McCormick Valentine  
Stuart James McCroden Ogallala  
Lindsay Elizabeth McCutcheon Leigh  
Megan Elizabeth McKillip Omaha High Distinction, Honors Program  
Michael Warren McLaughlin Plano, TX  
Joseph Kent McWilliams Norfolk  
Sean Michael Meister Omaha  
Eyob Tesfalem Meles Lincoln  
Lauren Kristen Mellor Valley  
Christopher John Michener Doniphan Highest Distinction, Honors Program, Raikes  
Daniel Fisher Mickells Overland Park, KS  
Joshua Quentin Miller Lincoln  
Chelsea Lyn Moehn Omaha  
Jeremy John Mohr Ponca  
Mario Montenero Lee’s Summit, MO  
Lindsey Beth Moore Exeter High Distinction, Honors Program  
Taylor Vincent Moore Columbus  
Douglas Michael Moran Underwood, IA  
J. Alex Morton Omaha High Distinction  
Michelle Jae Moyer Stromsburg  
Adam Michael Muehling Omaha  
Jon Terry Muehlmeier Norfolk  
Jakob Wiley Mullins Omaha  
Anthony James Munn Central City  
Adriana Munoz-Arrieta Durango, Mexico  
Anna Marie Murray Kingwood, TX  
Phillip Fredric Nagel Orland Park, IL Distinction  
Alissa Amanda Nehe Omaha  
James Brice Newell Lincoln  
Huong Quang Nguyen Hanoi, Viet Nam Highest Distinction  
Mai Xuan Nguyen Lincoln  
Kathryn Elizabeth Nohl Omaha  
Alanna Marie Nunn Lincoln  
Adam S. O’Callaghan Grand Island  
Sean Thomas O’Connor North Platte  
Travis John Owens Omaha  
Michael Robert Paar Vernon Hills, IL  
Joseph J. Passarelli Omaha Honors Program  
Michael Leslie Pedersen Franklin  
Gerardo Roman Pena Alliance  
Ryan Duane Perry Papillion  
Brett Warner Peters Hebron  
Emily Katherine Petersen York  
Sean Steven Petersen Omaha  
Jason Robert Peterson Kearney  
Joshua Bradley Peterson Sioux Falls, SD Distinction  
Lindsay Joy Peterson Lincoln  
Logan Ray Pfeiffer Lincoln  
Jonathan Michael Pieper Wayne Distinction  
Holly Marie Piper Lincoln  
Laura Anne Poots Omaha High Distinction, Honors Program  
Elizabeth Irene Porath Eagle High Distinction, Honors Program  
Jacob Kent Porter Omaha  
Stephen Ray Postier York High Distinction  
Bradford James Potthoff McCook  
Amber SueAnn Potts Red Cloud  
Andrew James Powell Valley  
Nicholas Timothy Powers Lincoln  
Shawn Anthony Preister Humphrey  
Anthony William Preusker Battle Creek  
Aaron David Prinz West Point  
Geriann Rada Ceresco High Distinction  
Michael Henry Ramaekers Humphrey  
Anthony Christopher Randazzo Omaha  
Jordan Michael Rathke Cairo  
Kelsey Allyce Rathman Wood River  
Kelsey Elizabeth Redding Omaha  
Tyler Scott Redwine Gering  
Derrick Payton Reinhart Atkinson  
Michael Lynn Rickert Wood River High Distinction  
Darrin Michael Riha Spencer  
Meghan Beth Rihanek Lincoln Highest Distinction, Honors Program  
Macy Catherine Ritter Tilden  
Jared Paul Roberts Carroll High Distinction  
John Thomas Rodysill Lexington  
Megan Elizabeth Roe Omaha Distinction, Honors Program  
Tawnya Lee Root Waverly  
Jenny Ching Rosas Omaha Distinction  
Lydia Katherine Ryan Papillion  
Tyler Jay Sadlo Bloomington, IL Highest Distinction, Honors Program  
Evan Phillip Saline Omaha  
Riley Thomas Sandall York High Distinction  
Kathleen Anne Savio Fremont  
Jonathan James Sayler Coleridge Distinction  
Nichole Renae Scharf Gretna  
Brian William Schilke Lincoln  
Matthew John Schilling Omaha  
Joshua Kelly Schindler Columbus  
Isaac John Schlautman Lincoln  
Andrew John Schmelzle Eden Prairie, MN  
Alan James Schmitz Valley  
Thomas Lee Schroeder DeWitt Highest Distinction  
Natasha Lea Schuerman Doniphan  
Brian Patrick Schultz Nelson  
Kallie Lynn Seager Bellevue Distinction  
Kristen Kay Seda Albion Highest Distinction  
Andrew John Sevcik Prairie Village, KS  
Kyler Thomas Sharp Milligan  
Zewen Shen Shanghai, China  
Thomas Benton Shires II Greeley, CO  
Kylie Nicole Shoemaker Oakley, KS  
Molly Patricia Shreve Wamego, KS  
Rachel Catherine Simmelink Elkhorn Highest Distinction  
Noir Gabriel Simons Lincoln  
Jorge Ricardo Skorey Yankton, SD  
Elisa Anne Slattery Lincoln Distinction  
Melissa Lynn Slough Champaign, IL  
Brian Andrew Smith Houston, TX  
Jonathan Pacuno Smith Lincoln  
Casey Allen Sok Saint Paul  
Ryan Michael Stanley Bellevue  
Lindsey Jo Stark Hastings  
Nathan Alan Steen Fullerton High Distinction  
Ashley Marie Steffensmeier Norfolk  
Kyle John Steffensmeier Kearney  
Brandy Rae Stilwell Bowman, ND  
Benjamin Byron Sun Norfolk High Distinction  
Kaleb Tesfaye Addis Ababa, Ethiopia  
Jared Joseph Thomas Columbus Highest Distinction  
Katie Lorraine Thomas Omaha  
Ashley Marie Thompson Alliance Distinction  
Cade Richard Thompson Eatonville, WA  
Cally Ann Thompson Hastings Highest Distinction, Honors Program  
Richard Kenneth Thompson III Omaha High Distinction, Honors Program, Raikes  
Jerrid Vincent Timmerman Waverly  
Jacob Allen Tinkham Lincoln  
Travis Ryan Tinney Hershey  
Keith Christopher Tobin Superior, CO High Distinction, Honors Program, Raikes  
Erica Nicole Townsley Lincoln  
Ashley Lyn Truksa David City  
Lane Eugene Tryon Gothenburg  
Ryota Tsuchiyama Fremont  
Michael R. Turman Omaha  
Meghan Marie Turner Grant  
Chad LeRoy Van Ostrand Grand Island  
Bradley Christopher Vankat Omaha  
Alex Anthony VanZee Omaha  
Derek Reed Vipond Omaha  
Aaron Anh Vo Lincoln  
Kristina Lynn Volf Ord High Distinction  
Scott Patrick Vonderharr Papillion  
Adam John Vrana Omaha High Distinction  
Ashley Sinclair Wallace Country Club Hills, IL  
Kai Wang Nanjing, China  
Rachel Michelle Ward Omaha Highest Distinction, Honors Program  
Max Arthur Weber Adams Distinction  
Alison Christine Wedermyer Olathe, KS Highest Distinction, Honors Program  
Hanwei Wei Mianzhu, China Highest Distinction  
Nikolas Stephen Weigand San Ramon, CA  
Guy Kriss Weinstein Omaha  
Brent Steven Wells Lincoln  
Luke Michael Wertz Parker, CO  
Alyssa Anna Wesemann Lincoln  
Miranda Ann White Kansas City, MO  
Andrew Jon Wicklund Colorado Springs, CO  
Anne Elizabeth Wilkinson Omaha  
Amy Jacqueline Williams Indianola, IA  
Blake Moerer Williams Kansas City, MO  
Ryan John Wingers Lenexa, KS Highest Distinction  
Krystal Lyn Winter Norfolk Highest Distinction  
Bradley Thomas Wittler Norfolk High Distinction  
Amber Lynn Woestman Grand Island  
Laura Sue Wong Las Vegas, NV  
Mei Wan Wong Puchong, Malaysia  
Tara Leigh Woods Lincoln  
Morgan Leigh Wostrel Littleton, CO  
Dan Wu Xi’an, China Distinction  
Duowei Xia Xi’an, China  
Kin Ian Yin Petaling Jaya, Malaysia Distinction  
Marcus Dreu Young III Cozad  
Shan Shan Shanelle Yu Hong Kong, Hong Kong Highest Distinction  
Xiaoqi Yu Dalian, China Highest Distinction  
Abby Suzanne Zajicek Wilber  
Michael Zgambo Blantyre, Malawi  
Sihui Zhou Shanghai, China Highest Distinction, Honors Program  
Min Zhuang Weifang, China  
Sarah Marie Ziegelmann Fargo, ND Highest Distinction  

 

UNL College of Business Administration Students Awarded Degrees

May 12 2011 2:30 PM
UNL College of Business Administration Students Awarded Degrees

The University of Nebraska-Lincoln College of Business Administration graduated nearly 500 students following the Spring 2011 semester. Included in the graduations were 23 students receiving their Master of Business Administration degrees and 14 students receiving their Master of Professional Accountancy degrees.

Doctoral degrees were awarded to Don Hee Lee in management, Thomas Jackman and Jeff Bredthauer in finance and Mingming Pan, Wanasin Sattayanuwat and Hoa Phu Tran in economics.

The graduate commencement was held Friday, May 6 followed on Saturday, May 7, by the undergraduate commencement ceremony. CBA Dean Donde Plowman presented the degrees to students during the ceremony.

Master of Business Administration Degrees
Name Hometown  
Matthew Ryan Adamson Sioux Falls, SD  
· Bachelor of Business Administration, University of South Dakota, 2009 —Business
Nathaniel Scott Amidon Cottage Grove, MN  
· Bachelor of Science in Business Administration, United States Air Force Academy, 2003 —Business
Jon Paul Anderson Garland  
· Bachelor of Science, University of Nebraska-Lincoln, 1993 High Distinction
· Doctor of Philosophy, University of Washington, 1999 —Business
David Michael Beard Auburn  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2007 —Business
Urszula Zofia Bukowski Lincoln  
· Bachelor of Arts, University of Denver, 2002 —Business
Chad Richard Burgin Carthage, MO  
· Bachelor of Science, Brigham Young University, 2008 —Business
Blake Ryan Connelly Hays, KS  
· Bachelor of Business Administration, Fort Hays State University, 2009 —Business
Maureen E. Freyer Omaha  
· Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Iowa State University, 2003 —Business
Jerimiah Eugene Hinz Newcastle  
· Bachelor of Science in Mechanical Engineering, University of Nebraska-Lincoln, 2002 —Business
Grant Thomas Maynard Bellevue  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2007 Highest Distinction —Business
David Marvin McCown Estes Park, CO  
· Bachelor of Science, United States Coast Guard Academy, 2002 —Business
Joseph Martin McNeil, Jr. Omaha  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2000 —Business
Renato Terra Cunha Melo Belo Horizonte, Brazil  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2009 High Distinction —Business
Aaron Isaac Mroczek York  
· Bachelor of Science in Industrial Engineering, University of Nebraska-Lincoln, 2006 —Business
Jenessa Lynn Nelson Wilcox  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2009 Highest Distinction —Business
Michael William Placke St. Libory  
· Bachelor of Science in Biological Systems Engineering, University of Nebraska-Lincoln, 1998 —Business
Kristian Puxted Lincoln  
· Bachelors Degree, Chartered Institute of Management Accountants, 2000 —Business
Bradley John Slaughter Ogallala  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2006 —Business
Eric R. Smith Lakeville, MN  
· Bachelor of Science, University of Wisconsin-Lacrosse, 2003 —Business
Nicholas Bradley Stone Omaha  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska at Omaha, 2008 —Business
Brian L. Willis Albuquerque, NM  
· Bachelor of Science in Civil Engineering, United States Air Force Academy, 2005 —Business
Shaoying Wu Shaoshan, China  
· Bachelor of Arts, Hunan Normal University, 2009 —Business
Colby Callaway Yeary Amarillo, TX  
· Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Texas Tech University, 2001 —Business
Master of Professional Accountancy degrees
Name Hometown  
Michael Francis Barr Stratford, CT  
· Bachelor of Science, Illinois Institute of Technology, 1987 —Accountancy
Megan Beth Brunken Lincoln  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2007 —Accountancy
Kyle Richard Drummond Norfolk  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 (Distinction) —Accountancy
Jeremy John Hanner Lincoln  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Amanda Rose Ilse Sioux Falls, SD  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 (Highest Distinction) —Accountancy
Zachary Lee Jelinek Alliance  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Kevin Joseph Kuzelka Omaha  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Heidi Noel Miller Lincoln  
· Bachelor of Arts, University of Nebraska-Lincoln, 2006 —Accountancy
William Andrew Olson Omaha  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Nicholas Patrick Otteman Omaha  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Taylor Christine Pugh Johnson  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 (Highest Distinction) —Accountancy
Obadiah Levi Sawyer Onawa, IA  
· Bachelor of Science in Business Administration, Iowa State University, 2004 —Accountancy
George Howard Shaner Lincoln  
· Bachelor of Arts, University of Nebraska-Lincoln, 1975 —Accountancy
Jennifer Van Hove Sioux Falls, SD  
· Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Accountancy
Bachelor of Science in Business Administration
Name Hometown  
Scott Paul Ackman Columbus  
Natalie Anna Adams South Sioux City  
Preston Adam Afrank Newman Grove  
Bruce Scott Aken, Jr. Omaha  
Jenna Marie Alber Blue Hill  
Tara Jean Alber Blue Hill Highest Distinction, Honors Program  
Tessa Ann Alber Blue Hill Highest Distinction, Honors Program  
Melissa Emily Allen Westerly, RI  
Kwassi Sitou Amevor Omaha  
Amanda Marie Andersen Omaha  
Alex D. Anderson Fremont  
Tiffany Ann Anderson Funk Distinction  
Jillian Claire Andreasen Hastings  
Andrew Michael Antonio Omaha  
Michael Stanton Armstrong Omaha High Distinction  
Joshua Russell Arntt Odell  
Bryan Mason Babb Papillion  
Danielle Nicole Bakken Brandon, SD  
Sam Alan Barg Winside  
Jennifer Lynn Bass Ogallala  
Kaitlyn Louise Bauer Pleasanton Highest Distinction  
Kristopher Joseph Bauer Lincoln  
Erin Nicole Beethe Tecumseh  
David Ernst Bendheim Frankfurt, Germany  
Allison Rae Bentley Neligh Highest Distinction, Honors Program  
Jacob Maxwell Bergen Sutton  
Spencer Gregory Bergen York  
Karen Joy Berger Omaha High Distinction  
Alexandria Elizabeth Bieber Shawnee, KS High Distinction  
Molly Catherine Bieberle Topeka, KS  
Derrick Lynn Blomstedt Ralston  
Joseph Freddie Blomstedt Hershey  
Benjamin Earl Boeselager Lincoln  
Megan Lynn Boice Omaha Highest Distinction, Honors Program, Raikes  
James Louis Bonner Lindsay  
Jeremy Michael Borchers Madison  
Daniel T. Boswell, Jr. Papillion  
Wesley Charles Bottorf Sutton Distinction  
Lacey Mae Bown Sidney  
Sara Nicole Breen Centennial, CO Distinction  
Logan Michael Brei North Platte Highest Distinction, Honors Program  
Kevin Andrew Bresson Plano, TX Honors Program, Raikes  
Kayla Rae Brewer Surrey, ND Highest Distinction  
Crystal Marie Bromm Tekamah  
Blake Allen Brown Omaha  
Joseph A. Brown Plattsmouth  
Kyle Bubak Layton, UT  
Epley Anne Bullock Allen, TX  
Abigail Catherine Buxton Eden Prairie, MN  
Laura Jean Cammack St. Paul  
Krisa Lynn Cansler Sidney  
Yunlu Cao Suzhou, China Distinction  
Andrew Jon Carter Chappell  
Gregg Marion Carver Omaha  
Brian David Cassata Papillion  
Jessie Allan Casteel Burwell  
Hoe Kong Chan South Sioux City  
Trong Minh Chau Houston, TX  
Seik Yeu Chong Kuala Lumpur, Malaysia  
Chase Holden Christ Plymouth  
Kalie Elizabeth Cisar Omaha  
Abigail Jane Clark Sioux Falls, SD  
Drew Thomas Clark Scottsbluff  
Elizabeth Emily Cleveland Aurora  
Joshua James Codr Lincoln Distinction  
Brandon Lee Cohn Lincoln  
Christy Louise Comte David City  
Annie Christine Conley Sioux City, IA  
Brandon Spencer Cornett Aurora  
Dwight Jarrod Coulter Columbus  
Zachary Kenneth Cover Omaha  
Elise Marie Danielson Omaha  
Spencer Samuel Conroy Davenport Seattle, WA  
Mary Katherine Davis Wood River  
Karissa Danielle Delgado Dakota Dunes, SD  
Joseph Raymond DeRyke Lincoln  
Ryan Edward Detry San Antonio, TX  
Christopher Edward Dettmer Omaha  
Jamie Lee Dick Aurora High Distinction  
Kellen Randal Dick Holdrege  
Tyler Michael Dinslage Norfolk  
Allison Mayme Dostal Scribner  
Kristopher Loren Dotson Lincoln  
Alexander Joseph Drvol Omaha Highest Distinction, Honors Program  
Nicole Anne Dunn Nebraska City  
Nathan B. Dunnigan Lincoln  
Lindsey Eva Dykman Lodgepole Highest Distinction  
Bryan Alan Eggers Superior  
Camille Maria Ehlers Omaha  
Kiley Sue Eisenbarth Columbus Highest Distinction  
Amelia Marie Elliott Meriden, IA  
Guat Loon Eng Klang, Malaysia  
Alexander Blaine Erickson Grand Island  
Brook Eva Euteneuer Omaha Highest Distinction  
Timothy Jon Fago Lincoln  
Youzhou Fang Beijing, China  
Douglas S. Fernaays Puyallup, WA  
Jess Anthony Fernau O’Neill  
William Luciano Finocchiaro Omaha Distinction  
Wade Bernard Fleischacker Columbus  
David James Frayser Lincoln  
Jacqueline Rae Frick Yankton, SD  
Drew Edward-Lowell Friedrich Lincoln  
Lyndsey Rae Frolio Elkhorn Distinction  
Paige Elizabeth Gade Lincoln  
Alexander Gerard Galvin Dakota Dunes, SD  
Jessica Melinda Gamm Valley  
Daniel Timothy Gill Friend  
Christopher J. Glynn Lincoln  
Jonathan Goh Sheng Hui Petaling Jaya, Malaysia Distinction  
Kyle Ray Goplin Friend  
Tyler Lavern Gorecki Dannebrog  
Amanda Caitlin Gosch Omaha  
Darin Alexander Graves Seward  
Derek Allen Gray Silver Creek  
Laura Ann Green Lincoln High Distinction  
Chelsea Ellen Greenwald Lincoln Highest Distinction, Honors Program  
Brent Richard Griffiths David City  
Jamie Lee Grinstead Omaha  
Zachary Chapman Gross Plattsmouth  
Shawn Michael Grove Omaha  
Lin Gu Lincoln  
Troy Daniel Gustafson Lincoln  
Wing Yee Ha Hong Kong, Hong Kong  
Tyler Jade Hamel Arapahoe  
Jacob Thomas Hansen Lincoln  
Matthew James Hansen Omaha  
Thomas Christopher Harmon Naperville, IL  
Alyssa Kristine Harriman Gretna High Distinction, Honors Program  
Jane Elizabeth Hartig Omaha  
Casey Joe Hauptman Omaha Distinction  
Steven Haurissa Jakarta, Indonesia  
Kylie Rose Havranek O’Neill  
Zachary William Hayes Omaha  
Adam Thomas Haynes Bellevue Highest Distinction, Honors Program  
Megan Lee Hazard Saguache, CO  
Tingting He Haicheng, China  
Brandon Gene Heacock Kearney  
Corbin Wesley Heald Lincoln  
Tara Marie Heavican Schuyler  
Jonathan Andreas Heber Sioux Falls, SD  
Abbie Rose Heine Saint Helena  
Gretchen Ellen Heinzman Lincoln  
Steven F. Held Omaha Distinction  
Chelsey Marie Heldt Yutan  
Robert Clarence Hendrickson III Freeport, IL  
Logan Jay Hiatt Lincoln  
Benjamin Joseph Higgins Carson, IA  
Bryan Lee Hilt Omaha  
Janee’ Nicole Hobbs Omaha  
Joshua Michael Hoefler Lincoln  
Whitney Jane Hoesing Yankton, SD  
Lakelyn Kelly Hogan Omaha  
Katherine Elizabeth Holden Omaha  
Jon Dru Hongsermeier Sutherland  
Brandi J. Horacek Kearney  
Charles Denver Hoskins Lincoln Highest Distinction  
Ke Hua Yibin, China  
Nolan Evan Ingebrigtson Sioux Falls, SD  
Justin Matthew Janicek Spirit Lake, IA  
Brena Ann Jennett Lincoln  
Jacob Andrew Jensen Jackson Highest Distinction  
William Ross Joekel Omaha Distinction, Honors Program  
Andrew E. Jones Omaha  
Bricelyn Morgan Jones Oshkosh Distinction  
Jaci Ann Jones Grand Island  
Justin Alan Jorgensen Grand Island  
Brittany Jo Jurgens Beatrice  
Kelsey Sarah Jurgens Omaha  
Allison Nicole Kahler Dell Rapids, SD Distinction  
John Steven Kampfe Lincoln High Distinction  
Johannah Joy Kanne Lincoln  
Nischhal KC Kathmandu, Nepal Distinction  
Michael Scott Keiser Gothenburg  
Mallory Ann Kerns Overland Park, KS High Distinction  
Byeong Joon Kim Clay Center Highest Distinction  
Nicole Ann Kimminau Lincoln Highest Distinction  
Thomas Lanning King Waverly  
Mark Joseph Kleinwolterink Plymouth, MN  
Joshua Ryan Klostermeyer Bellevue  
Matthew Robert Kroeger Omaha  
Christina Nicole Kubovy Omaha  
Ryan Anthony Kupfer La Vista  
Jennifer Lynn Lagemann Gretna  
Kara Michelle Lambrecht Omaha  
Tyler James Landen Gothenburg Distinction  
Austin Taylor Landwehr Syracuse  
John Robert Lange Ord  
Erin Megan Larsen Highlands Ranch, CO Distinction  
William George Latka IV Omaha  
Kate Ann Lavicky Lincoln  
Alexandra Taylor Law Omaha  
Brent Jacob Leis Kimball  
Heidi Marie Lewandowski Omaha  
Gerard Henry Ley Lincoln  
Yue Li Beijing, China  
Alycia Ann Libolt Chambers  
Bryan Terence Lichtenberg Norfolk  
Aaron James Lienemann Hildreth  
Lisa Elaine Lilja Norfolk  
Kian Chuan Lim Kuala Lumpur, Malaysia Distinction  
Spencer James Limbach North Bend  
Makenzie Rae Lind-Olson Lincoln  
Nicholas Grant Linke Grand Island Highest Distinction, Honors Program, Raikes  
Lisa Christine Lipetzky Sioux Falls, SD  
Wendy J. Lisonbee Lincoln  
Hangmeng Loh Batu Caves, Malaysia  
Andrew Baxter Lorraine Omaha High Distinction  
Dana Christine Losch Schaumburg, IL High Distinction  
Hongman Lu Chengdu, China  
Kathryn Elizabeth Lusk Omaha Highest Distinction  
Ryan James Lynch Eagan, MN High Distinction, Honors Program  
Seth Maclin Lyons Omaha Distinction  
Tyler Andrew Mach Wahoo  
Katie Allison Macias Chino, CA Distinction, Honors Program, Raikes  
Cole Daniel Malmberg Phillipsburg, KS High Distinction, Honors Program, Raikes  
Craig Matthew Maly Lincoln Distinction, Honors Program  
Erin Elizabeth Marsh Hastings  
Andrea Martinez Gonzalez Cartagena, Colombia  
Marlo Michele Mauer Woodbury, MN  
Ashley Marie McAlpine Omaha  
Taylor James McCormick Valentine  
Stuart James McCroden Ogallala  
Lindsay Elizabeth McCutcheon Leigh  
Megan Elizabeth McKillip Omaha High Distinction, Honors Program  
Michael Warren McLaughlin Plano, TX  
Joseph Kent McWilliams Norfolk  
Sean Michael Meister Omaha  
Eyob Tesfalem Meles Lincoln  
Lauren Kristen Mellor Valley  
Christopher John Michener Doniphan Highest Distinction, Honors Program, Raikes  
Daniel Fisher Mickells Overland Park, KS  
Joshua Quentin Miller Lincoln  
Chelsea Lyn Moehn Omaha  
Jeremy John Mohr Ponca  
Mario Montenero Lee’s Summit, MO  
Lindsey Beth Moore Exeter High Distinction, Honors Program  
Taylor Vincent Moore Columbus  
Douglas Michael Moran Underwood, IA  
J. Alex Morton Omaha High Distinction  
Michelle Jae Moyer Stromsburg  
Adam Michael Muehling Omaha  
Jon Terry Muehlmeier Norfolk  
Jakob Wiley Mullins Omaha  
Anthony James Munn Central City  
Adriana Munoz-Arrieta Durango, Mexico  
Anna Marie Murray Kingwood, TX  
Phillip Fredric Nagel Orland Park, IL Distinction  
Alissa Amanda Nehe Omaha  
James Brice Newell Lincoln  
Huong Quang Nguyen Hanoi, Viet Nam Highest Distinction  
Mai Xuan Nguyen Lincoln  
Kathryn Elizabeth Nohl Omaha  
Alanna Marie Nunn Lincoln  
Adam S. O’Callaghan Grand Island  
Sean Thomas O’Connor North Platte  
Travis John Owens Omaha  
Michael Robert Paar Vernon Hills, IL  
Joseph J. Passarelli Omaha Honors Program  
Michael Leslie Pedersen Franklin  
Gerardo Roman Pena Alliance  
Ryan Duane Perry Papillion  
Brett Warner Peters Hebron  
Emily Katherine Petersen York  
Sean Steven Petersen Omaha  
Jason Robert Peterson Kearney  
Joshua Bradley Peterson Sioux Falls, SD Distinction  
Lindsay Joy Peterson Lincoln  
Logan Ray Pfeiffer Lincoln  
Jonathan Michael Pieper Wayne Distinction  
Holly Marie Piper Lincoln  
Laura Anne Poots Omaha High Distinction, Honors Program  
Elizabeth Irene Porath Eagle High Distinction, Honors Program  
Jacob Kent Porter Omaha  
Stephen Ray Postier York High Distinction  
Bradford James Potthoff McCook  
Amber SueAnn Potts Red Cloud  
Andrew James Powell Valley  
Nicholas Timothy Powers Lincoln  
Shawn Anthony Preister Humphrey  
Anthony William Preusker Battle Creek  
Aaron David Prinz West Point  
Geriann Rada Ceresco High Distinction  
Michael Henry Ramaekers Humphrey  
Anthony Christopher Randazzo Omaha  
Jordan Michael Rathke Cairo  
Kelsey Allyce Rathman Wood River  
Kelsey Elizabeth Redding Omaha  
Tyler Scott Redwine Gering  
Derrick Payton Reinhart Atkinson  
Michael Lynn Rickert Wood River High Distinction  
Darrin Michael Riha Spencer  
Meghan Beth Rihanek Lincoln Highest Distinction, Honors Program  
Macy Catherine Ritter Tilden  
Jared Paul Roberts Carroll High Distinction  
John Thomas Rodysill Lexington  
Megan Elizabeth Roe Omaha Distinction, Honors Program  
Tawnya Lee Root Waverly  
Jenny Ching Rosas Omaha Distinction  
Lydia Katherine Ryan Papillion  
Tyler Jay Sadlo Bloomington, IL Highest Distinction, Honors Program  
Evan Phillip Saline Omaha  
Riley Thomas Sandall York High Distinction  
Kathleen Anne Savio Fremont  
Jonathan James Sayler Coleridge Distinction  
Nichole Renae Scharf Gretna  
Brian William Schilke Lincoln  
Matthew John Schilling Omaha  
Joshua Kelly Schindler Columbus  
Isaac John Schlautman Lincoln  
Andrew John Schmelzle Eden Prairie, MN  
Alan James Schmitz Valley  
Thomas Lee Schroeder DeWitt Highest Distinction  
Natasha Lea Schuerman Doniphan  
Brian Patrick Schultz Nelson  
Kallie Lynn Seager Bellevue Distinction  
Kristen Kay Seda Albion Highest Distinction  
Andrew John Sevcik Prairie Village, KS  
Kyler Thomas Sharp Milligan  
Zewen Shen Shanghai, China  
Thomas Benton Shires II Greeley, CO  
Kylie Nicole Shoemaker Oakley, KS  
Molly Patricia Shreve Wamego, KS  
Rachel Catherine Simmelink Elkhorn Highest Distinction  
Noir Gabriel Simons Lincoln  
Jorge Ricardo Skorey Yankton, SD  
Elisa Anne Slattery Lincoln Distinction  
Melissa Lynn Slough Champaign, IL  
Brian Andrew Smith Houston, TX  
Jonathan Pacuno Smith Lincoln  
Casey Allen Sok Saint Paul  
Ryan Michael Stanley Bellevue  
Lindsey Jo Stark Hastings  
Nathan Alan Steen Fullerton High Distinction  
Ashley Marie Steffensmeier Norfolk  
Kyle John Steffensmeier Kearney  
Brandy Rae Stilwell Bowman, ND  
Benjamin Byron Sun Norfolk High Distinction  
Kaleb Tesfaye Addis Ababa, Ethiopia  
Jared Joseph Thomas Columbus Highest Distinction  
Katie Lorraine Thomas Omaha  
Ashley Marie Thompson Alliance Distinction  
Cade Richard Thompson Eatonville, WA  
Cally Ann Thompson Hastings Highest Distinction, Honors Program  
Richard Kenneth Thompson III Omaha High Distinction, Honors Program, Raikes  
Jerrid Vincent Timmerman Waverly  
Jacob Allen Tinkham Lincoln  
Travis Ryan Tinney Hershey  
Keith Christopher Tobin Superior, CO High Distinction, Honors Program, Raikes  
Erica Nicole Townsley Lincoln  
Ashley Lyn Truksa David City  
Lane Eugene Tryon Gothenburg  
Ryota Tsuchiyama Fremont  
Michael R. Turman Omaha  
Meghan Marie Turner Grant  
Chad LeRoy Van Ostrand Grand Island  
Bradley Christopher Vankat Omaha  
Alex Anthony VanZee Omaha  
Derek Reed Vipond Omaha  
Aaron Anh Vo Lincoln  
Kristina Lynn Volf Ord High Distinction  
Scott Patrick Vonderharr Papillion  
Adam John Vrana Omaha High Distinction  
Ashley Sinclair Wallace Country Club Hills, IL  
Kai Wang Nanjing, China  
Rachel Michelle Ward Omaha Highest Distinction, Honors Program  
Max Arthur Weber Adams Distinction  
Alison Christine Wedermyer Olathe, KS Highest Distinction, Honors Program  
Hanwei Wei Mianzhu, China Highest Distinction  
Nikolas Stephen Weigand San Ramon, CA  
Guy Kriss Weinstein Omaha  
Brent Steven Wells Lincoln  
Luke Michael Wertz Parker, CO  
Alyssa Anna Wesemann Lincoln  
Miranda Ann White Kansas City, MO  
Andrew Jon Wicklund Colorado Springs, CO  
Anne Elizabeth Wilkinson Omaha  
Amy Jacqueline Williams Indianola, IA  
Blake Moerer Williams Kansas City, MO  
Ryan John Wingers Lenexa, KS Highest Distinction  
Krystal Lyn Winter Norfolk Highest Distinction  
Bradley Thomas Wittler Norfolk High Distinction  
Amber Lynn Woestman Grand Island  
Laura Sue Wong Las Vegas, NV  
Mei Wan Wong Puchong, Malaysia  
Tara Leigh Woods Lincoln  
Morgan Leigh Wostrel Littleton, CO  
Dan Wu Xi’an, China Distinction  
Duowei Xia Xi’an, China  
Kin Ian Yin Petaling Jaya, Malaysia Distinction  
Marcus Dreu Young III Cozad  
Shan Shan Shanelle Yu Hong Kong, Hong Kong Highest Distinction  
Xiaoqi Yu Dalian, China Highest Distinction  
Abby Suzanne Zajicek Wilber  
Michael Zgambo Blantyre, Malawi  
Sihui Zhou Shanghai, China Highest Distinction, Honors Program  
Min Zhuang Weifang, China  
Sarah Marie Ziegelmann Fargo, ND Highest Distinction